Možná jste si už někdy položili otázku, proč mají zápasníci různých bojových odvětví na první pohled zdeformované a nehezky vypadající uši. V tomto článku si řekneme, jak k tomu dochází, a jestli existuje nějaká prevence.
Foto: ČTK/AP/John Locher
Deformace uší – proč mají bojovníci květákové uši (mma uši)
Květákové, nebo také karfiolové uši, jsou jedním z hlavních poznávacích znamení sportovců, kteří se pravidelně věnují určitým bojovým disciplínám. Není to znamení pouze jednoho konkrétního odvětví, s tzv. „karfióly“ se setkáte v judu, MMA či řecko-římském zápase nebo grapplingu.
Zatímco pro fanoušky a širší veřejnost jde o neobvyklou image, zápasníci většinou vnímají deformaci jejich úší jako nedílnou součást jejich milovaného sportu. Vyzvedněte si bonus bonus za online registraci a sázejte na bojové sporty
Karfiolové uši zápasníků: proč mají bojovníci divné a nateklé uši
V současné době jsou středem pozornosti především MMA bojovníci, a to nejen kvůli svým výkonům a často výživnému trashtalku, ale právě i kvůli značně zdeformovaným uším.
Pro běžného člověka je to samozřejmě nepředstavitelné a první pohled na nezvykle pochroumané uši vás může přinejmenším překvapit. Naprostá většina fighterů se ale karfiolovým uším v různé míře během kariéry nevyhne.
Jak na uši karfioly. Jak vzniká karfiolové/květákové ucho?
Karfiolové uši vznikají kvůli velkým a pravidelným tlakům a tření během bojů na zemi anebo v klinčích. V ušním boltci se nahromadí krev, která zde často ztuhne a tím dochází k deformaci. Jedinou možností, jak chrupavce i celému uchu ulevit a pokusit se ho vrátit do původního stavu, je odsát nahromaděnou krev injekční stříkačkou, což je nejen velmi bolestivé, ale i časově náročné.
Většina profi fighterů tuzemské scény, jako například Ivan Buchinger, Jirka Procházka, Attila Végh či Karlos Vémola trénují v přípravě na zápas vícefázově a prakticky by nedělali nic jiného, než vytahovali krev z ucha.
Foto: OKTAGON MMA
Další a mnohonásobně méně oblíbenou technikou, jak se zbavit alespoň částečného množství krve z ucha, je zavedení drenu, přes který se pak krev odčerpává. Možností, jak se vrátit k běžnému tvaru ucha je plastika, což ale většina aktivních zápasníků příliš často nevyhledává.
Alespoň částečnou ochranou je používání helmy, zejména při grapplingových a wrestlingových drilech. Důležité tu je také zmínit, že květákové uši nemusí být jen čistě vizuální problém, ale může snadno dojít i k poškození sluchu. Řekněte to ale bojovníkovi, pro kterého je tento druh sportu obrovskou vášní.
Květákové uši – vada na kráse, nebo typické znamení válečníka?
Jak už jsme naznačili v úvodu, většina bojovníků bere tuto skutečnost jako součást daného sportu a plastice se vyhýbá. Naopak často se setkáte s názorem, že fighteři jsou na své karfiolové uši náležitě pyšní a zkrátka k nim patří.
Vyjmenovat všechny bojovníky s tímto typem deformace by bylo samozřejmě na dlouho. Mezi ty na první pohled nejviditelnější můžeme ale zařadit Khabiba Nurmagomedova, Tonyho Fergusona, Justina Gaethjeho či Dustina Poiriera. Z českých borců se pak vymykají uši například Miroslava Brože, Dominika Humburgera, nebo Andreje Kalašnika.
Foto: OKTAGON MMA
Využij skvělý bonus pro nové sázkaře |
||||
---|---|---|---|---|
TIPSPORT – získej bonus až 50 000 Kč + 300 Kč Zaregistruj se online u Tipsportu a zapoj se do komunity sázkařů. Získej bonus 300 Kč zdarma, a navíc bonus ke vkladu až 50 000 Kč. |
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.