Váhové kategorie v MMA (Mixed martial arts) - ženy a muži

Získej BONUSY za registraci ZDARMA

Online sázková kancelář Betano

Ke vkladu až 3 000 Kč + 1 000 Kč zdarma

VSAĎ TEĎ
Online sázková kancelář Tipsport

Ke vkladu až 50 000 Kč + 500 Kč zdarma

VSAĎ TEĎ
Online sázková kancelář Fortuna

Ke vkladu až 6 000 Kč + 300 Kč zdarma

VSAĎ TEĎ
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Bojovníci a bojovnice v MMA se rozdělují do několika váhových divizí. Podívejte se na kompletní seznam mužských i ženských váhových kategorií a další zajímavosti.

UFC bojovnice Mackenzie Dern na váze Foto: Profimedia

MMA ČR váhové kategorie

Váhové kategorie v MMA zápase v České republice jsou rozděleny podle žen a mužů. Ženy mají oficiálně 5 váhových divizí. Mužští bojovníci mají 9 váhových divizí. Každá jednotlivá kategorie má vždy sestavený svůj výkonnostní žebříček, kterému kraluje šampion dané váhy. Klikněte ZDE a vsaďte si na MMA zápasy s bonusem zdarma

Vsaď si na MMA - aktuální kurzy ZDE

V netitulových zápasech se mohou fighteři s promotéry domluvit na takzvané catchweight, kdy je váha domluvena dopředu a nemusí se vztahovat na následující váhové divize. Tyto souboje jsou na současných fight card poměrně běžné, přestože je většina promotérů nemá příliš v oblibě.

Váhové kategorie MMA ženy

V českém MMA jsou následující ženské váhové divize:

 • Strawweight (Slámová váha) -115lbs (-52.2kg)
 • Flyweight (Muší váha) -125lbs (-56.7kgs)
 • Bantamweight (Bantamová váha) -135lbs (-61.2kgs)
 • Featherweight (Pérová váha) -145lbs (-65.8kgs)
 • Lightweight (Lehká váha) -155lbs (-70.3kgs)

Váhové kategorie MMA muži

Muži se v ČR utkávají v následujících váhových kategoriích:

 • Flyweight (Muší váha) -125lbs (-56.7kgs)
 • Bantamweight (Bantamová váha) -135lbs (-61.2kgs)
 • Featherweight (Pérová váha) -145lbs (-65.8kgs)
 • Lightweight (Lehká váha) -155lbs (-70.3kgs)
 • Welterweight (Velterová váha) -170lbs (-77.1kgs)
 • Middleweight (Střední váha) -185lbs (-83.9kgs)
 • Light Heavyweight (Polotěžká váha) -205lbs (-93.0kgs)
 • Heavyweight (Těžká váha) -265lbs (-120.2kgs)
 • Super Heavyweight (Super těžká váha) +265lbs (+120.2kgs)

Vsaďte si na bojové sporty u Tipsportu s bonusem 500 Kč zdarma

UFC váhové kategorie MMA (Mixed martial arts)

Váhové kategorie v americké organizaci UFC jsou stejné jako výše popsané kategorie v českém MMA. Na galevečerech UFC se ovšem samozřejmě váha vždy udává v librách. Catchweight na turnajích Ultimate Fighting Championship není příliš obvyklá, ale i zde je dovolena. Důvodem mála zápasů v této flexibilní váze jsou totiž hvězdně obsazené divize a následné žebříčky bojovníků.

MMA vazelina

Otázky na vazelínu v MMA zápasech jsou poměrně časté. Zápasníci se totiž před vstupem do oktagonu vždy natírají vazelínou. Je to z důvodu, že rána po namazaném obočí lépe sklouzne a netvoří se krvavá zranění. Tyto cuty mohou být, a v praxi i často jsou, důvodem ukončení zápasu.

MMA váhové kategorie vs. box váhové kategorie

Váhové kategorie a pravidla v boxu jsou ještě o něco komplikovanější, než v případě smíšeného bojového umění (MMA). Zatímco ve stále populárnějším MMA jsou pravidla a váhové divize v amatérském i profesionální kategorii prakticky totožné, v boxu se obě kategorie liší.

Vzhledem k roustoucí oblibě MMA se fanoušci tohoto tvrdého sportu čím dál lépe orientují nejen v pravidlech, ale i váhových kategoriích. Většina TOP zápasníků světové i domácí úrovně nastupuje současně pouze v jedné konkrétní divizi, přestože v minulosti mnoho z nich zkoušelo i jiné hmotnostní kategorie.

Každá konkrétní divize má totiž svoje specifika, které musí bojovníci brát v potaz v kombinaci se svými fyzickými parametry. Najdou se bojovníci, kteří nemají problémy s hubnutím do požadované váhy, i tací, pro které je naopak "dělání váhy" velké trápení a vůbec to nejtěžší na tomto sportu.

Zápasy podle váhových kategorií mají všechny organizace na světě Foto: Huw Fairclough/Shutterstock.com

1️⃣ Kolik je celkem váhových divizí v MMA?

Ženy se v MMA řadí podle váhy do 5 kategorií. Muži mají celkově 9 divizí, s tím, že supertěžká váha nad 120 kilogramů se oficiálně nepouživá. Na přehled všech váhových kategorií, včetně povolené hmotnosti se podívejte tady

2️⃣ Jak často se bojovník stane současně šampionem vícero divizí?

Tento počin není v MMA příliš častým jevem. V minulosti ale několik velikánů na tento milník dosáhlo. Jmenovitě Conor McGregor v UFC, či Patricio Freire v Bellatoru. Ženám aktuálně vládne Amanda Nunes, která drží pásy bantamové i pérové ženské divize.

3️⃣ Mají muži i ženy stejně váhových kategorií?

Nemají. Muži mají více kategorií. Pro obě pohlaví ale používáme stejné názvy divizí. Více o nich se dočtete uvnitř článku.


Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Paddy Pimblett patří mezi největší hvězdy současné UFC

Organizace UFC - program, zápasníci, eventy a statistiky

UFC je nejlepší MMA organizace na světě. ✨ Podívejte se na kompletní informace, které naleznete podrobně rozepsané v článku.

Ondřej Novotný, Patrik Kincl, Pavol Neruda

MMA organizace Oktagon - zápasníci, eventy a statistiky

Vše, co potřebujete vědět z dění okolo organizace Oktagon MMA ❤️ se dozvíte v tomto článku. Novinky, přehled turnajů i další zajímavosti ✔️...

Václav Sivák je historicky prvním šampionem RFA

Real Fight Arena (RFA) - informace, turnaje a zápasníci

Real Fight Arena je MMA organizací✨, která vstoupila na česko-slovenskou scénu bojových sportů v roce 2021⚡. Podrobnosti se dočtete v tomto...