Zásady zodpovědného hraní v online sázkové kanceláři

Sázení v online sázkové kanceláři je pro naprostou většinu lidí zábava. Představa, že téměř každý hráč hazardních her, mezi které patří i kurzové sázky, má na hře závislost, je zcela mylná. Výzkumy a studie ukazují, že potenciálně problémových hráčů jsou v populaci necelá 3 %, skutečně patologických hráčů je méně než 1 %.

Přesto je nesmírně důležité hrát zodpovědně! Právě dodržování pravidel zodpovědného hraní je ideální cestou, jak udržet svou hru pod kontrolou. V mezích, které si sami nastavíte. V tomto článku jsou jednotlivá pravidla zodpovědné hry podrobně popsána. Projděte si je. Pomohou vám v tom, aby pro vás hraní hazardních her bylo bezpečné a zábavné zároveň.

 1. Zásady a pravidla zodpovědného hraní
 2. Proč je správné sázet v legální online sázkové kanceláři
 3. Nastavení limitů na hru a sebeomezujících opatření
 4. Rejstřík vyloučených osob (RVO) a sebevyloučení
 5. Registrace a ověření totožnosti hráče
 6. Nikdy nehrajte hazardní hry na dluh
 7. Hraní hazardních her nepředstavuje pravidelný zdroj výdělku
 8. Jak danit výhry z hazardu
 9. Problémové hráčství a kde hledat pomoc

mma rukavice Zdroj: Pixabay

Zodpovědné hraní v online sázkové kanceláři - zásady a pravidla

V online sázkové kanceláři můžete narazit na nabídku sázkových kurzů pro nepřeberné množství sportovních a společenských událostí. Fotbal, hokej, MMA, či například výsledky voleb - to vše jsou ostře sledované události, na které si navíc můžete vsadit s možností získat výhry, o kterých budete vyprávět přátelům ještě mnoho let. Aby příjemné zážitky ze hry převažovaly, je třeba brát v potaz možná rizika a předcházet jim. Cílem každého hráče by měla být zodpovědná hra kurzového sázení, u které se dobře pobaví. Dodržujte proto následující zásady zodpovědného hraní hazardních her:

 • Hrajte pro zábavu.Správný přístup k hraní hazardních her je ten, že si jdete pro zábavu a herní zážitek. Nikdy nepovažujte hazardní hry za zdroj finančních příjmů. Hrou se máte především bavit, případná výhra je jen pěkný bonus. Neměli byste si chodit do sázkové kanceláře pro výhru, která změní váš život.
 • Řiďte se zákony. Hrajte pouze u legálních provozovatelů hazardních her, kteří mají licenci od Ministerstva financí. Legální provozovatelé prošli přísným posuzovacím a schvalovacím řízením, což zaručuje maximální možnou míru spolehlivosti a bezpečnosti. Nikdy nenechte jiné osoby používat vaše uživatelské konto. Nikdy neumožněte účast na hazardní hře osobám mladším 18 let.
 • Hrajte pouze o peníze, které si můžete dovolit prohrát. Nikdy si na hru nepůjčujte. Nesnažte se prohrané prostředky vyhrát zpět navyšováním sázek. Nastavte si herní limity, sebeomezující opatření a bavte se hrou.
 • Věnujte hraní jen část svého volného času. Hrát byste měli jen tak často, aby to nemělo negativní vliv na fungování vaší rodiny, vztahy s přáteli a vaše pracovní výkony.
 • Hrajte pouze v dobré psychické kondici. Nehrajte pokud jste ve stresu nebo ve špatném rozpoložení. Během hraní si dělejte přestávky na vyrovnání pozitivních a negativních emocí spojených s hrou. Nikdy nehrajte pod vlivem alkoholu, léků, drog nebo jiných návykových látek.
 • Kontrolujte svou hru. Pozorujte své chování během hry, zejména u live sázek. Live sázek je možné uzavírat velké množství i během jednoho jediného utkání. Zkoušejte, zda jste schopni hraní jen tak ukončit - přestat sázet a bavit se pouhým sledováním sportovní události. Uvědomujte si, jak dlouho hrajete a jaká je aktuální výše vašich proher či výher.
 • Nastudujte pravidla hry. Prostudujte si herní plán provozovatele hazardních her, u kterého chcete hrát. Ten musí být vždy dostupný přímo na webu konkrétní online sázkové kanceláře či v prostoru kamenné pobočky. Prostudujte si pravidla pro sázení, možnosti výhry a prohry. Pomůže vám to lépe zhodnotit finanční rizika, která se ke hře pojí. Nemějte klamné představy o fungování principu náhody a pravděpodobnosti. Nevěřte, že vám k výhře pomohou nějaké sázkové systémy. Placené tipy dlouhodobě nefungují a rozhodně nezaručují výhru.

Proč je správné sázet v legální sázkové kanceláři

K provozování online sázkové kanceláře je nutné získat licenci, kterou vydává Ministerstvo financí ČR. Na jeho webových stránkách naleznete aktuální seznam legálních provozovatelů hazardních her (tzv. Whitelist). Bohužel na internetu můžete narazit i na sázkové kanceláře, které nabízejí své služby, aniž by k tomu měly povolení. Sázení u takových subjektů je velmi rizikové a značně nevýhodné.

Rizika sázení v nelegální online sázkové kanceláři:

 • Nedůvěryhodnost. Nelegální provozovatelé jsou velmi nedůvěryhodné subjekty. Narozdíl od těch legálních není známá jejich vlastnická struktura a finanční vitalita, což může způsobit to, že taková sázková kancelář se může jednoho dne vypařit jako pára nad hrncem - i s penězi, které máte vložené na vašem uživatelském kontě.
 • Ztráta vložených finančních prostředků. Nemáte žádnou jistotu, že vám nelegální sázková kancelář skutečně vyplatí výhru. Nebudete mít žádného dovolání, jelikož Český stát na tyto nelegální provozovatele sídlící v exotických destinacích nedosáhne a žádnou kauci sloužící k vyrovnání závazků vůči hráčům taková sázková kancelář neskládá.
 • Daním se nevyhnete. Někteří hráči se domnívají, že výhry z nelegálních sázkových kanceláří se nemusí danit. Opak je však pravdou. Na jakékoliv výhry z hazardních her se totiž vztahuje povinnost zdanění čistých výher nad milion korun za jeden rok.

U legálních provozovatelů můžete očekávat:

 • Důvěryhodné a prověřené hry. Všichni legální provozovatelé hazardních her musí úspěšně projít kontrolním procesem Ministerstva financí, jehož součástí je kontrola všech herních mechanismů a vnitřních systémů. Takže máte jistotu, že v legálních online sázkových kancelářích je hra vždy férová.
 • Prověřenou vlastnickou strukturu. Ministerstvo financí před udělením licence detailně prověřuje vlastnickou strukturu firmy, která chce v České republice provozovat hazardní hry. Máte tak jistotu, že sázkovou kancelář nevlastní anonymní osoba, která jednoho dne zpronevěří peníze, které si hráči vložili na jejich uživatelská konta.
 • Složenou kauci. Před udělením licence k provozování hazardních her posuzuje Ministerstvo financí finanční zdraví dané společnosti. Ta navíc musí složit kauci ve výši desítek milionů korun, která funguje jako jistina pro vyplácení výher. Nemusíte se tak bát, že sázková kancelář zkrachuje a vy přijdete o své peníze.
 • Možnost nastavit si limity a sebeomezující opatření. Legální online sázková kancelář vám vždy umožní nastavení limitů na hru a dalších sebeomezujících opatření, o kterých se dočtete v následujícím odstavci.
 • Zveřejnění informací. Legální provozovatelé musí na webových stránkách online sázkových kanceláří zveřejnit své identifikační a kontaktní údaje. Kontakt na případnou pomoc, při problémovém hráčství. Herní plán, kde jsou popsány pravidla her a způsob, jak vám provozovatel vyplatí výhru.

Nastavení limitů na hru a sebeomezujících opatření

Bezpečné hraní je možné pouze v legální online sázkové kanceláři. Ta vám totiž umožní nastavit si herní limity a další sebeomezující opatření, která jsou základem pro zodpovědnou hru. Zákon o hazardních hrách to stanovuje jako povinnost každé legální sázkové kanceláře.

Dopředu si promyslíte, kolik peněz si můžete dovolit do hry vložit. Tuto sumu si nastavíte přímo v sázkové kanceláři a nebude možné ji překročit. Díky tomu budete mít svou hru a finance vždy pod kontrolou. Podobně si můžete nastavit i maximální výši sázek, které jste ochotni za 1 den, či 1 kalendářní měsíc uzavřít.

Typy volitelných limitů
Limity na kurzové sázky

Tato sebeomezující opatření se týkají kurzového sázení, tedy sázení na sportovní a společenské události.

 • maximální výše sázek za 1 den
 • maximální výše sázek za 1 kalendářní měsíc
 • maximální výše čisté prohry za 1 den
 • maximální výše čisté prohry za 1 kalendářní měsíc
Limity na technickou hru

Tato sebeomezující opatření se týkají hracích automatů, elektromechanické rulety a dalších podobných her.

 • maximální výše sázek za 1 den
 • výše sázek za 1 kalendářní měsíc
 • maximální výše čisté prohry za 1 den
 • maximální výše čisté prohry za 1 kalendářní měsíc
 • počet přihlášení do uživatelského konta za 1 kalendářní měsíc
 • dobu denního přihlášení na uživatelském kontu do jeho automatického odhlášení
 • dobu, po kterou účastníkovi hazardní hry nebude umožněno zúčastnit se hazardní hry u tohoto provozovatele po jeho odhlášení z uživatelského konta
Limity na živou hru a bingo

Tato sebeomezující opatření se týkají her s krupiérem, jako například pokeru, rulety, blackjacku a také binga.

 • maximální výše čisté prohry za 1 den
 • maximální výše čisté prohry za 1 kalendářní měsíc
 • maximální počet návštěv herního prostoru za 1 kalendářní měsíc

Zodpovědný hráč s nastavenými sebeomezujícími opatřeními nezpůsobuje sobě ani svým blízkým žádné problémy. Pojďme si nyní představit nejpopulárnější možnosti kurzového sázení a dát si pár příkladů, jak sázet zodpovědně a přitom si užít spoustu zábavy.

SOLO sázka

Tento typ sázky je ten nejzákladnější a nejjednodušší. Jedná se o jednu sázku na sportovní utkání, či společenskou událost, kterou si v sázkové kanceláři vsadíte ještě před jejím začátkem. U fotbalového zápasu to může být například sázka na vítězství jednoho týmu. V bojových sportech si můžete vsadit na výhru bojovníka, ale i třeba na to, v jakém kole souboj skončí.

Příklad zodpovědného sázení při SOLO sázce:

Jsem fotbalový fanoušek a s kamarády rádi sledujeme zápasy v našem oblíbeném sportbaru. Abychom si tento zážitek zpestřili, uzavíráme v sázkové kanceláři ještě před zápasem sázky na vítěze utkání. Každý si podá svůj tiket a pak už se jen bavíme fanděním a sledováním vývoje zápasu. Když máme štěstí, tak k této zábavě ještě vyhrajeme pěknou výhru.

Protože je ale sázkových událostí v průběhu každého měsíce spoustu, pojistil jsem si, že si vsadím opravdu jen na ty, které budu sledovat. Nastavil jsem si proto maximální měsíční výši sázek na 1 000 Kč, což mi vystačí na těch mých 4 - 5 zápasů, na které s přáteli měsíčně zajdeme.

LIVE sázka

Jedná se o typ sázky, kterou je možné provádět při průběhu již zahájeného utkání či jiné sázkové události. Na jednu sázkovou událost tak lze provést více sázek live, a to i s přihlédnutím k vývoji zápasu. Kromě předzápasových informací a předpokladů lze tedy přihlédnout k aktuální situaci v době konání příležitosti a podle toho provádět sázky.

Příklad zodpovědného sázení při LIVE sázce:

Trénuji MMA a tento sport hodně sleduji i ve volném čase. Mám tedy dobrý přehled o šancích jednotlivých bojovníků na výhru. Mým nejoblíbenějším typem sázek je LIVE sázení. Nesázím předem – počkám si, jak bude vypadat forma obou bojovníků v prvním kole. Poté zanalyzuji jejich šance a začnu sázet.

V průběhu jednoho zápasu můžu uzavřít spoustu sázek, což mě posledně stálo více peněz, než jsem plánoval. Nechal jsem se strhnout emocemi a špatně vyhodnotil šance mého oblíbence a nebral v úvahu náhodu. Aby se taková situace neopakovala, nastavil jsem si herní limit na maximální výši sázek za 1 den. To mi zajistí, že při příštím galavečeru bojových sportů neutratím za zábavu při sázení víc, než jsem plánoval.

Rejstřík vyloučených osob (RVO) a sebevyloučení

Rejstřík fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách spravuje Ministerstvo financí. Osoba zapsaná v rejstříku se nemůže účastnit hazardních her.

Sebevyloučení je termín, který se používá pro situaci, kdy se hráč ze své vůle rozhodne zapsat do Rejstříku vyloučených osob (RVO). Lidé tak činí z různých důvodů. Nejčastěji proto, že sami ví, že nemají nad svým hraním kontrolu a chtějí si zablokovat možnost se hazardních her účastnit. Někteří tak činí z čistě preventivních důvodů, jelikož mají k hazardním hrám negativní postoj a chtějí vyloučit možnost, že by se jich mohli účastnit.

Je důležité zmínit, že zápisem do rejstříku se vyloučíte ze hry pouze u legálních provozovatelů. V případě, že máte problém s hazardním hraním, nespoléhejte jen na sebevyloučení, ale kontaktujte také odborníky.

Jak provést sebevyloučení z hazardních her?

Ministerstvo financí na svých internetových stránkách zveřejnilo formulář, který slouží k zápisu, případně výmazu z tohoto rejstříku. Ve formuláři vyplníte základní údaje o vaší osobě – jméno, příjmení, datum narození, státní občanství, adresu trvalého pobytu atp. Níže ve formuláři je pak pole, do kterého vyplníte samotný text vaší žádosti. Jednoduše napíšete, že žádáte o zápis do rejstříku fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách, případně můžete uvést i další sdělení, jako je důvod pro zápis.

Někteří lidé se ptají, zda je možné nechat zapsat blízkou osobu (např. člena rodiny) do Rejstříku vyloučených osob. Toto možné není, do rejstříku se může na vlastní žádost zapsat pouze každý sám za sebe. V případě, že by měla vám blízká osoba problém s nezodpovědným hraním, je jedinou variantou s ní mluvit. Pokuste se ji přesvědčit o tom, že je její hraní již za hranou a je potřeba vyhledat pomoc a využít účinné nástroje pro zodpovědnou hru.

Do Rejstříku vyloučených osob jsou zapisovány fyzické osoby:

 1. které pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi, s výjimkou mimořádné okamžité pomoci, podle zákona upravujícího pomoc v hmotné nouzi a podle zákona upravujícího životní a existenční minimum
 2. které jsou starší 18 let a jsou s osobou podle písmene a) společně posuzovanou podle zákona upravujícího pomoc v hmotné nouzi a podle zákona upravujícího životní a existenční minimum
 3. vůči kterým je pravomocně zjištěn úpadek podle zákona upravujícího úpadek a způsoby jeho řešení
 4. kterým bylo uloženo předběžné opatření zákazu her a sázek podle zákona upravujícího trestní řízení
 5. kterým bylo uloženo přiměřené omezení a přiměřená povinnost zdržet se hazardních her, hraní na hracích přístrojích a sázek nebo ochranné léčení spočívající v léčbě závislosti na hazardních hrách podle trestního zákoníku
 6. která má k nezaopatřenému dítěti vyživovací povinnost, kterou neplní, a tomuto dítěti je přiznáno náhradní výživné pro nezaopatřené dítě podle zákona o náhradním výživném
 7. které o zápis samy požádají

Z rejstříku vyloučených osob se můžete nechat vymazat, pokud pominou důvody k zápisu. Jestliže jste provedli zápis na vlastní žádost, můžete o výmaz požádat nejdříve po uplynutí 1 roku od zápisu.

Registrace a ověření totožnosti hráče

Abyste mohli v online sázkové kanceláři začít sázet, musíte se nejdříve registrovat. Uvedete své osobní údaje, zvolíte platební metodu pomocí které budete do sázkové kanceláře vkládat peníze a nastavíte si sebeomezující opatření. Sázková kancelář zkontroluje, zda nejste zapsáni v Rejstříku vyloučených osob. K plnému dokončení registrace dojde až poté, co jsou vaše osobní údaje ověřeny. Toto ověření lze provést buď přímo na pobočce provozovatele dané online sázkové kanceláře nebo návštěvou CzechPointu, či notáře. Některé sázkové kanceláře také umožňují online ověření identity pomocí vaší banky.

Nikdy nehrajte hazardní hry na dluh

Hraní na dluh patří k nejvýraznějším příznakům problémového hráčství. To, že si jedinec půjčí na hraní hazardních her, v drtivé většině případů znamená, že je již ve velmi těžké finanční situaci a uchyluje se k zoufalým krokům. V takovém případě se neváhejte obrátit na odbornou pomoc.

Zvláštní pozornost si zaslouží krátkodobé půjčky, u kterých je většinou nastavená vysoká výše úrokových sazeb. Naopak míra prověření, zda není žadatel o půjčku v problémech a není ohrožena jeho schopnost plánovanou pohledávku splatit, je minimální. Sen o tom, že si hráč půjčí, peníze rychle vyhraje zpět a půjčku i s úroky splatí, je zcela scestný. V drtivé většině případů tato situace dopadne tak, že hráč prohraje další peníze, následně nemá jak splatit půjčku s vysokým úrokem a je tím zahnán do dluhové pasti. Spirála problémů se tak roztáčí stále více a osoba může mít pocit, že z ní není cesty ven.

Jakmile se ocitnete v dluhové pasti, požádejte o pomoc odborníky. Těm se již podařilo vyřešit velké množství osobních krizí spojených s dluhy. Stačí jen vysvětlit vaší situaci a odborná pomoc vám poskytne nejlepší varianty řešení.

Dluhová help linka organizace Člověk v tísni - kontakty
Web ZDE
Help linka +420 770 600 800
Běžný provoz pondělí až pátek od 9 do 17 hodin
Pomoc při mobiliární exekuci pondělí až pátek od 9 do 22 hodin

Pravidelný výdělek hazardem je nesmysl

Ve společnosti se již léta traduje, že existují různé systémy na sázení a zaručené placené tipy, díky kterým vyhrajete nad sázkovou kanceláří. Logika věci nám napovídá, že pokud by takové systémy existovaly, mnoho provozovatelů hazardu by již na světě nezbývalo, jelikož by nedosahovali zisku. Jak je to tedy ve skutečnosti?

Nevěřte žádným návodům a systémům na sázení. Vždy se jedná buď o nepochopení matematických zákonitostí hazardních her, či rovnou o promyšlený podvod. Nehledejte v kurzovém sázení nějaké systémy. Jde hlavně o zábavu, ne o způsob výdělku.

Pozor na návody, jak pravidelně vyhrávat vysoké částky v sázkových kancelářích. Jedná se zejména o placené tipy na kurzové sázky, ty vám zisk nepřinesou a vydělá na nich jen ten, kdo je prodává.

Jak danit výhry z hazardu

Od 1. ledna 2020 byla zavedena daň z výher a to za situace, kdy hráč dosáhne v jedné kategorii her za jeden rok celkové čisté výhry převyšující 1 000 000 Kč.

Zákon o dani z hazardních her vymezuje následující kategorie hazardních her:

 1. loterie a tomboly,
 2. kurzové sázky a totalizátorové hry,
 3. technické hry (výherní automaty, elektronická ruleta a další podobné hry),
 4. živé hry s výjimkou turnaje živé hry (sem patří casinové hry jako je ruleta, BlackJack, kostky a další podobné hry),
 5. turnaje živé hry a turnaje malého rozsahu (pokerové turnaje),
 6. jiné hazardní hry mimo výše uvedené.

Výhry z her první kategorie, tedy loterií a tombol, jsou od daně osvobozeny, pokud výhra nepřekročila 1 milion korun. Z vyšší výhry vám strhne provozovatel hry srážkovou daň 15 % a odvede ji za vás státu.

Výhry z hazardních her v kategorii 2 až 6 jsou od daně osvobozeny, pokud celková čistá výhra hráče za rok nepřevýšila jeden milion korun. Jednotlivé kategorie hazardních her se posuzují zvlášť. Celková čistá roční výhra je počítána jako celková výše výher v dané kategorii hazardních her, od které jsou odečteny všechny vklady do hazardní hry. Pokud hráčova čistá roční výhra přesáhne jeden milion korun, musí ji uvést v daňovém přiznání. Sazba daně je 15%. Pokud celková čistá roční výhra nepřesáhne hranici 1 000 000 Kč, je výhra od daně osvobozena a do daňového přiznání se nemusí uvádět.

Problémové hráčství a kde hledat pomoc

Problémové hráčství je jev, který se ve společnosti vyskytuje celosvětově. Výskyt potenciálně problémových hráčů v České republice průzkumy odhadují na necelá 3 %. Stejně jako alkoholismus, či jiné závislosti, ubírá problémové hráčství postiženému jedinci zdravý úsudek a schopnost činit racionální rozhodnutí.

Lidé, kteří mají problémy s hazardním hraním, si většinou nepřiznají, že s nimi není něco v pořádku. Důležitou roli zde hraje jejich okolí, rodina a nejbližší přátelé, kteří takového rizikového hráče upozorní na to, že by měl svou situaci řešit.

Dotazník 20 otázek pro rozpoznání problémového hráčství

Existuje organizace, která se nazývá Gamblers Anonymous (Anonymní Gambleři). Ta se celosvětově zabývá problematikou závislostí na hazardním hraní. Vytvořila soupis 20 otázek, podle kterých si můžete sami vyzkoušet, zda máte problém s hraním hazardních her.

 1. Zameškali jste kvůli hazardu práci nebo školu?
 2. Zapříčinil někdy hazard ve Vaší domácnosti nespokojenost, hádky?
 3. Má hazard vliv na Vaši pověst?
 4. Cítili jste někdy po hraní hazardních her výčitky svědomí?
 5. Uchýlili jste se někdy k hazardu, abyste vyhráli peníze, se kterými byste pak splatili dluhy nebo jinak vyřešili své finanční problémy?
 6. Způsobil hazard pokles Vašich ambicí nebo výkonnosti v práci?
 7. Měli jste po prohře pocit, že se musíte co nejdříve vrátit a vyhrát ztráty zpět?
 8. Měli jste po výhře silné nutkání vrátit se a vyhrát více?
 9. Hráli jste tak dlouho, dokud jste všechny dostupné peníze neprohráli?
 10. Půjčili jste si někdy, abyste měli peníze na hraní hazardu?
 11. Prodali jste někdy nějaký majetek, abyste dotovali svou hazardní činnost?
 12. Zdráhali jste se použít "peníze na hraní hazardu" na běžné výdaje?
 13. Vedl u vás hazard ke ztrátě zájmu o vlastní blaho nebo blaho rodiny?
 14. Hráli jste někdy delší dobu, než jste plánovali?
 15. Uchýlili jste se někdy k hazardu, abyste unikli před problémy, nudou, strachem, osamělostí, smutkem nebo ztrátou?
 16. Spáchali jste někdy nebo uvažovali jste o spáchání trestného činu, abyste získali finance na hraní hazardu?
 17. Způsobil Vám hazard problémy se spaním?
 18. Vzniká ve Vaší mysli po hádce, zklamání nebo frustraci nutkavá potřeba hrát?
 19. Zažili jste někdy silné nutkání oslavit nějaký úspěch několika hodinami hazardního hraní?
 20. Měli jste někdy v důsledku hraní hazardu sebedestruktivní nebo sebevražedné myšlenky?

Pokud jste odpověděli 7krát ano, můžete být problémovým hráčem. Kontaktujte odborníka, není to žádná ostuda.

Důležité odkazy na instituce a weby pro pomoc při problémech s hazardním hraním

Zodpovědné hraní

Projekt Institutu pro regulaci hazardních her. Zodpovědné hraní je komunikační a vzdělávací platforma, která boří mýty, informuje o všech nástrojích zodpovědného hraní a navíc podává pomocnou ruku tam, kde je třeba.

www.zodpovednehrani.cz/

Hazardní hraní

Národní stránky pro snížení rizik hazardního hraní.

www.hazardni-hrani.cz

Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN

Online adiktologická poradna, na kterou se mohou obrátit osoby s pomocí v souvislosti s problémovým hazardním hraním.

https://poradna.adiktologie.cz/zavislosti/gamblerstvi

Historie hazardních her

Hraní hazardních her člověka provází v různých podobách již tisíce let. Z archeologických nálezů víme, že již před 40 tisíci let hráli naši prapředci hru podobnou dnešním kostkám, dva a půl tisíce let před naším letopočtem už v Číně vznikaly první karty. Nejoblíbenější hazardní hrou ve středověku byla desková hra podobná vrhcábům, podobné hry se hrály v civilizacích od Říma a Řecka přes Egypt a Indii až po Čínu.

I zákony na hazard vždy pamatovaly. Například už Karel IV. přidal pravidla pro provozování hazardních her do jeho zákoníku. Zemský zákoník stanovil, že pokud nebyla osobě vyplacena výhra, musel provozovatel zaplatit pokutu ve výši takové částky. Následovaly také roky tvrdé restrikce, kdy například Marie Terezie uvalila vysoké pokuty na krupiéry, hráče a dokonce diváky hazardních her.

Již v 18. století různé státy povolily loterie a herny. Přístup do nich byl umožněn jen vyšší vrstvě, která měla dostatek prostředků na to, aby se mohla bavit hraním hazardních her.

Dalším z faktorů, proč došlo k těmto rozvolněním bylo to, že se hazardní hry staly nepřehlédnutelnou položkou pro výběr daní pro stát. Již ve středověku panovníci chápali, že hazardní hry nelze zcela zakázat a je potřeba na hraní dohlížet a regulovat jej tak, aby bylo sníženo riziko negativních jevů ve společnosti spojených s hazardním hraním. A to platí dodnes. V České republice platí od roku 2017 zákon č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách, který reguluje hazardní hraní jak v online prostředí, tak v kamenných sázkových kancelářích, casinech a hernách.

Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.