Box - historie, pravidla a váhové kategorie

Získej BONUSY za registraci ZDARMA

Online sázková kancelář Betano

Ke vkladu až 3 000 Kč + 350 Kč zdarma

VSAĎ TEĎ
Online sázková kancelář Tipsport

Ke vkladu až 50 000 Kč + 300 Kč zdarma

VSAĎ TEĎ
Online sázková kancelář MerkurXtip

50 free spinů zdarma + 200 Kč ke vkladu

VSAĎ TEĎ
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Box je jedním z nejpopulárnějších bojových sportů na světě. Má spoustu fanoušků a točí se v něm obrovské peníze. V tomto článku se dočtete o historii, pravidlech, váhových kategoriích a dalších boxerských zajímavostech.

Historie boxuPravidla boxuVáhové kategorie
Slavní boxeřiÚdery – Knihy a filmy o boxu

Šampion těžké váhy WBC Tyson Fury Foto: Profimedia

Historie boxu – první box zápasy, úpolový sport a pojem rohování

Box (česky zastarale „rohování“), který patří mezi úpolové sporty (= bojové sporty), rozhodně nevznikl v takové podobě, v jaké jej známe dnes. Historie prvních pěstních soubojů sahají až někde do období 2 000 let před naším letopočtem – ve starém Řecku si už pak bojovníci začali ovazovat ruce koženými řemeny, později do nich dokonce dokázali vpravit malé kovové desky nebo i hroty, aby byl boj atraktivnější.

sipka Sázejte na boxerské zápasy – klikněte ZDE a máte bonus pro vaše první sázky

Pěstní souboje byly populární i o mnoho set let později, počátkem 18. století přišel skvělý šermíř, Angličan James Figg, s myšlenkou „šermovat holýma rukama“. V roce 1719 založil v Londýně Školu ušlechtilého způsobu sebeobrany a sestavil první pravidla, která však měla stále do boxu daleko.

Box - sleduj průběh zápasu zde

Dalším milníkem byl rok 1743, kdy Jack Broughton, mj. Figgův žák, usmrtil v souboji svého soupeře. Kvůli této tragické události byla pravidla výrazně přepracována, a to Broughtonem samotným.

Další velké změny se udály v 19. století, kdy byla stanovena velikost ringu a výška provazů, zmizelo spoustu nedovolených úderů, zápasnických chvatů a dalších faulů, které byly do té doby povoleny a které jsou například ve smíšených bojových uměních - MMA povoleny dodnes. Pro box však byly nepřípustné.

V 70. letech 19. století pak začala platit další, tzv. Queensberyho pravidla – začalo se boxovat v rukavicích a kolo bylo stanoveno na 3 minuty, stále však bez omezeného počtu kol.

Box jako sport (boxování) – druhy boxu a první váhové kategorie

Teprve ke konci 19. století se zavedlo bodování, omezil se počet kol a zápasníci začali být rozdělováni do váhových kategorií. V roce 1891 vzniká v Londýně „National Sporting Club“ – tento regulační orgán vede k rozdělení na amatérský a profesionální box.

Zaregistruj se online a vsaď si u Tipsportu

V amatérském boxu je kladen důraz hlavně na bezpečnost a techniku boje (správný styl, taktika, chování...). To se zalíbilo také bývalému americkému prezidentovi Theodoru Rooseveltovi, který měl dokonce v Bílém domě svůj ring. Díky němu se amatérský box objevil už na LOH 1904 v St. Louis.

V roce 1920 pak byla v belgických Antverpách založena Mezinárodní boxerská federace (FIBA, později a až dodnes AIBA). Box postupně získával fanoušky, v roce 1974 pak proběhlo první Mistrovství světa.

V posledních letech se však amatérský box potýká s celou řadou skandálů, korupčních afér a nevhodným finančním hospodařením. Z těchto důvodů byl dokonce box v roce 2021 vyškrtnut ze seznamu olympijských sportů.

Profesionální box pravidla a organizace

Profesionální box se od toho amatérského lišil a dosud liší v mnoha pravidlech, populární byl zpočátku hlavně ve Velké Británii a USA. Platilo a vlastně platí dodnes, že úspěšný profesionální boxer musí umět nejen boxovat v ringu, ale také pracovat s médii. Postupem času začaly vznikat různé boxerské organizace, které existují dodnes.

Mezi nejpopulárnější a nejuznávanější boxerské organizace se řadí:

  • International Boxing Federation (IBF)
  • World Boxing Association (WBA)
  • World Boxing Council (WBC)
  • World Boxing Organization (WBO)

Samozřejmě existuje mnohem více organizací a asociací, jako například prestižní The Ring a další. Každopádně však platí, že kdo vlastní titul (pás) v alespoň 3 z uvedených 4 organizací, je považován za absolutního šampiona. Každá z organizací totiž pořádá své vlastní titulové zápasy. Fightcard neboli karta zápasů bývá vždy nabitá.

Box, Deontay Wilder, Tyson Fury - ČTK, AP, Mark J. Terrill
Foto: ČTK/AP/Mark J. Terrill

Box pravidla – základy boxu, boxerský ring, boxerské rukavice, KO v boxu

Pravidla boxu jsou poměrně obsáhlá, navíc, jak už bylo řečeno, jsou pro amatérské a profesionální boxery odlišná. Každopádně platí, že se vždy boxuje v ringu čtvercového tvaru, který je ohraničen dohromady 16 provazy.

Zápasníci musí mít boxerské rukavice, které se dělí do několika kategorií podle velikostí i samotné kvality. Bojovníci uvnitř ringu se snaží protivníka pomocí dobře mířených platných úderů (nezblokovaných nebo nezachycených soupeřem) na povolenou část hlavy a těla srazit k zemi, nebo být aktivnější a vyhrát na body.

Podívejte se na kompletní pravidla boxu:

V boxu, stejně jako v jiných bojových sportech, může soupeř vyhrát buď na body od rozhodčích nebo na KO (knockout) či technický knockout (TKO), což jsou tři počítání v daném kole.

V boxu nastává KO v situaci, kdy se boxer ocitne na zemi (kvůli obdrženému úderu, únavě, jinému zranění...) a není schopen do 10 vteřin vstát. Těchto 10 sekund odpočítává rozhodčí po jedné nahlas přímo před paralyzovaným boxerem. Boxer následně musí projevit dostatečnou stabilitu a připravenost k dalšímu průběhu zápasu. V opačném případě ringový rozhodčí tzv. odmává utkání a duel končí.

V boxu je možné ukončit zápas také na TKO (technický knockout). Ten nastává v situaci, kdy se například jeden boxer zraní a nemůže pokračovat v boji nebo je velmi vyčerpaný, případně tehdy, kdy má jeden boxer nad druhým velkou převahu, že nemá smysl zápas dále prodlužovat.

TKO vyhlašuje rozhodčí, a to mnohdy po poradě s lékaři nebo trenéry. Trenérský tým zraněného, vyčerpaného nebo viditelně slabšího boxera může dát rozhodčímu podnět k vyhlášení TKO tím, že vhodí bílý ručník do ringu.

Váhové kategorie v boxu – mužský a ženský box (boxing): amatérský box váhové kategorie

Také váhové kategorie jsou v boxu odlišné pro amatérské a profesionální boxery. Mnohem jednodušší je vyznat se v amatérských kategoriích, jelikož pro profesionální boxery má navíc každá organizace pro jednotlivou váhovou kategorii ještě i jiný název.

Amatérský box rozlišuje celkem 10 různých hmotnostních kategorií. V následující tabulce si uvedeme kategorie amatérského boxu pro muže i ženy. Ženský box nemá rozhodně takovou tradici jako ten mužský, například na olympiádě se poprvé objevil až při LOH 2012 v Londýně.

Váhová kategorie MUŽI ŽENY
papírová do 49 kg do 48 kg
muší do 52 kg do 51 kg
bantamová do 56 kg do 54 kg
pérová do 57 kg
lehká do 60 kg do 60 kg
lehká velterová do 64 kg
velterová do 69 kg do 64 kg
lehká střední do 69 kg
střední do 75 kg do 75 kg
polotěžká do 81 kg do 81 kg
těžká do 91 kg nad 81 kg
supertěžká nad 91 kg

Mezi profesionály je aktuálně 18 váhových divizí, podívejte se na ně například zde. Každá profesionální boxerská organizace může mít svoje rozdělení, což například ve srovnání s váhovými kategoriemi v MMA celkovou přehlednost značně komplikuje.

Box, Tomáš Šálek, Pavel Šour - ČTK, Hájek Ondřej
Foto: ČTK/Hájek Ondřej

Kdo je nejlepší boxer na světě? Slavní boxeři – Muhammad Ali, Mike Tyson, Floyd Mayweather Jr. a další

Je velmi těžké vybrat jen několik slavných boxerů, v historii boxu je jich totiž opravdu velké množství. Mezi nejznámější se rozhodně řadí Muhammad Ali, Mike Tyson, Floyd Mayweather, v současné době pak Tyson Fury, Oleksandr Usyk, Canelo Alvaréz či Anthony Joshua, který se dokonce řadí mezi nejlépe vydělávající sportovce všech dob.

Z dalších boxerů můžeme jmenovat například jména jako Ted Lewis, George Foreman, Julio Cesar Chavez, Gene Tunney, Rocky Marciano, Joe Frazier, Evander Holyfield, Jack Johnson, Henry Armstrong, Joe Louis, Sugar Ray Robinson, z nedávné doby pak Oscar De La Hoya nebo Manny Pacquiao a David Haye.

sipka Čtěte také: Návod, jak uplést boxerské copy (bez i s kanekalonem)

Neměli bychom zapomínat ani na fenomenální bratry Vitalije a Vladimira Kličkovy. Králem těžké váhy byl dlouhou dobu neporažený Tyson Fury. To se však změnilo 18. května 2024, kdy Tysona porazil Oleksandr Usyk a přebral tak trůn těžké váhy.

Základní údery v boxu

Box je velmi technicky náročný sport, a proto je dokonce nejen v bojovém umění považován za královskou disciplínu. Podívejte se, jaké 3 boxerské údery se používají v zápase nejčastěji.

  • Direkt – přímý úder, např. z přední ruky nazývaný Jab
  • Hák – úder ze strany
  • Zvedák – úder vedený zespodu směrem nahoru

Kniha o boxerech, boxerské filmy

Pokud vás box zajímá a chtěli byste se dozvědět životní příběhy slavných i méně slavných boxerů, není nic jednoduššího než si pořídit knihu nebo se podívat na nějaký film. Poradíme vám, jaké tituly byste rozhodně neměli vynechat.

KNIHY O BOXERECH BOXERSKÉ FILMY
Král světa: Vzestup a pád Muhammada Ali Rocky (II, III, IV, V) Těžká váha
Železné ambice – Mike Tyson Rocky Balboa Ali
Čistá pravda – Mike Tyson Million Dollar Baby Zpátky do ringu
Bratři Kličkové Zuřící býk Neporazitelný
Zabijáci a gentlemani v ringu Hurikán v ringu
Pěsti ve tmě
V ringu s Bohem Creed (II)
Champion
Z ulice do ringu: aneb Jak se ze syna stává muž Fighter
Šampion
Lukáš Konečný – Chirurg Ring volný
Boxerka
Ruda Mlátička aneb Sydneyské stříbro Hands of Stone Tím hůř, když padnou

Co je to křížová váha a kdo je nejlepší český boxer

V boxu se také často setkáváme s pojmem křížová váha. Jde o váhovou kategorii do 90,7 kg. Novou divizí je pak tzv. bridgeweight, tedy váha do 101,6 kg.

Mezi nejlepší české boxery se řadí:

  • Vasil Ducár
  • Václav Pejsar
  • Pavel Šour
  • Tomáš Šálek
  • Pavel Polakovič
  • Vladimír Idranyi
  • Erik Agateljan
  • Vladimír Lengál

V minulosti se o příkladnou reprezentaci České republiky ve světě starali především Lukáš Konečný a Rudolf Kraj.

Využij skvělý bonus pro nové sázkaře

Zaregistruj se v online sázkové kanceláři Tipsport nyní

TIPSPORT – získej bonus až 50 000 Kč + 300 Kč

Zaregistruj se online u Tipsportu a zapoj se do komunity sázkařů. Získej bonus 300 Kč zdarma, a navíc bonus ke vkladu až 50 000 Kč.

KLIKNI ZDE a vsaď si u Tipsportu

Box. Anthony Joshua - ČTK, PA, Nick Potts Foto: ČTK/PA/Nick Potts

1️⃣Kdy vznikl box?

Historie prvních pěstních soubojů sahají až někde do období 2 000 let před naším letopočtem. Jeho podoba se ale do dnešní doby značně změnila. Vše o boxu najdete  článku.

2️⃣Jaké jsou váhy v boxu?

Mezi profesionály je aktuálně 18 váhových divizí. Více o váhových kategoriích v boxu se dočtete zde.

3️⃣ Jak dlouho trvá zápas v boxu (jaký má box počet kol)?

Profesionální zápas v boxu o světové tituly je zpravidla vypsán na 12 kol po 3 minutách. Boxerské exhibice jsou jsou naopak vypsány většinou na 4 kola po 3 minutách. V amatérském boxu se zápasí na 3 kola po 3 minutách.

3️⃣ Jaká má profesionální box pravidla?

Pravidla profesionálního boxu se od těch amatérských výrazně liší. Bližší informace se dočtete uvnitř článku.

Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Box, Tyson Fury - ČTK, AP, Isaac Brekken

Tyson Fury - box, zápasy statistiky a životopis

Boxer 🥊 Tyson Fury je dvojnásobným mistrem světa v těžké váze a na profesionální úrovni ještě neokusil hořkost porážky☝. Přečtěte si příběh...

Vasil Ducár je českou jedničkou křížové váhy

Kalendář zápasů v boxu v Česku a zahraničí – program a kde sledovat box živě

Podívejte se na nejzajímavější galavečery boxu v Česku i v zahraničí 🥊, přinášíme vám jejich přehledný kalendář.▶️ Některé eventy se...

RBC 8 se tentokrát koná o víkendu v Praze

Tipsport Real Boxing Cup (RBC): informace, program a výsledky

V Česku vznikl nový projekt s názvem Real Boxing Cup 🥊️, který je nástupcem Extraligy boxu a hned ze startu si klade velké cíle. Podaří se...