Legendární Mike Tyson - milovaný i zavrhovaný fenomén

Získej BONUSY za registraci ZDARMA

Online sázková kancelář Betano

Ke vkladu až 3 000 Kč + 500 Kč zdarma

VSAĎ TEĎ
Online sázková kancelář Tipsport

Ke vkladu až 50 000 Kč + 300 Kč zdarma

VSAĎ TEĎ
Online sázková kancelář Fortuna

Ke vkladu až 6 000 Kč + 300 Kč zdarma

VSAĎ TEĎ
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Zná ho celý svět, málokdo mu však rozumí. Dechberoucí příběh bývalého boxerského šampiona už vydal na několik knih a jeho kariéra je opředena mnoha skandály i neuvěřitelnými historkami. Nasajte příběh sportovního velikána a přečtěte si zajímavosti, které jste o něm doposud nevěděli.

Dětství – Kariéra a titulyDrogy a vězení
Ukousnuté ucho – Zápas s Lewisem
Zpátky v ringuMajetekSkandály
Zápasové statistiky – Mike Tyson dnes
Tour v Praze – Rodina
Tetování a další zajímavosti

Fenomenální Mike Tyson Foto: Profimedia

Profil Mike Tyson
Jméno Michael Gerard Tyson
Narozen 30.6.1966, Brooklyn, New York, USA
Přezdívka Neporazitelný šampion, Železný Mike, Bestie
Národnost Afroamerická
Výška 182 cm
Váha 100 kg
Váhová kategorie Těžká
Výhry v boxu 50 (44x KO)
Prohry v boxu 6 (4x KO, 2x diskvalifikace)
Trenéři Jan Vojík, Cus D'Amato, Bobby Stewart, Kevin Rooney

Zaregistruj se online a vsaď si s bonusem za registraci u Tipsportu

Mike Tyson dětství

Celým jménem Michael Gerard Tyson se narodil v Brooklynu v USA a odmalička byl problémové dítě. Jeho otec od nich odešel, když mu byly pouhé 2 roky, takže vyrůstal pouze s matkou, která byla alkoholičkou. Mike se už v raném věku chytil do sváru kriminálního života, ve kterém nebylo nouze o pouliční rvačky, násilí i obchod s drogami. Známé jsou také jeho problémy s šišláním, kvůli kterým byl od svých vrstevníků tvrdě šikanován.

Jeho „bilance“ ve 13 letech čítala šokujících 38 zatčení a později byl vyloučen ze střední školy. Dostal se do nápravného zařízení pro mladistvé, kde se začal intenzivněji věnovat boxu. A jak sám vypráví, kariéra mezi provazy mu doslova zachránila život.

sipka Klikněte ZDE a sázejte na bojové sporty se skvělým bonusem zdarma za registraci

Mike Tyson kariéra

Mike začal poprvé docházet na box v 10 letech a zhruba 4 roky jeho pozoruhodný talent rozvíjel trenér s českými kořeny Jan Vojík. Později pak legendární Bobby Stewart, který je oficiálně považován za prvního trenéra Mike Tysona. Když bylo Tysonovi 16 let, jeho matka zemřela a do své péče si ho vzal slavný trenér a manažer Cus D’Amato, který se poté o Tysona dlouhé roky staral a připravoval ho na přechod mezi boxerskou profesionální elitu.

Box - sleduj průběh zápasu zde

Mike Tyson je nejmladší šampion těžké váhy všech dob, který držel prestižní pásy největších organizací WBA, WBC a IBF současně a navíc je dokázal vybojovat postupně, nikoliv v jednom jediném zápase. Tím si ve 20 letech vysloužil přezdívku neporazitelný šampion, či Iron Mike a byl na absolutním vrcholu.

První profesionální porážka přišla v roce 1990 (ve 24 letech). V době, kdy jeho kariéra čítala 42 výher, přičemž v prvních 19 zápasech svoje soupeře nekompromisně knockoutoval, byla šokující prohra s relativně neznámým Jamesem Douglasem, považována za největší sportovní překvapení té doby. Od tohoto okamžiku nabrala kariéra železného Mikea strmý pád.

Mike Tyson výška, váha, věk – životopis

Výška Mike Tysona během profesionální kariéry byla 180 cm a svoji osvalenou postavou udivoval celý sportovní svět. Mohlo za to především nízké procento tělesného tuku, což při váze pohybujícího se okolo 100 kg znamenalo neuvěřitelnou tvrdost jeho úderů a celkově obrovskou sílu.

Mike Tyson Foto: Profimedia

Mike Tyson drogy a vězení

Poté, co Mike ochutnal první porážku kariéry, následně dokázal porazit další 4 soupeře a řekl si o titulovou bitvu s možností získat pásy zpět s úřadujícím mistrem světa Evanderem Holyfieldem. Očekávaný duel se ale musel odložit, protože soud poslal Tysona na 6 let do vězení za znásilnění černošské ženy.

Původní trest mu byl zkrácen na polovinu a tak se v roce 1995 mohl vrátit zpět do ringu. Temnou a významnou roli sehrály v životě Mike Tysona i tvrdé drogy, zejména kokain. Tomu propadl po konci kariéry a dlouhá léta se dostával z drogové závislosti i finančního bankrotu, který s braním drog úzce souvisel.

Mike Tyson vs. Evander Holyfield

K dlouho očekávanému duelu s Holyfieldem došlo v roce 1996 a Tyson v tomto zápase utrpěl hořkou porážku technickým KO. O půl roku později byla k vidění odveta, která měla jednou pro vždy rozhodnout o tom, kdo usedne na pomyslný trůn těžké váhy. Ta ovšem skončila obrovskou Tysonovou ostudou, která navždy poznamenala jeho sportovní kariéru. Holyfield se jako jediný bývalý boxer těžké váhy může pochlubit hned dvěma cennými skalpy legendárního Mike Tysona.

Mike Tyson ucho

Odveta s Evanderem Holyfieldem se pro Tysona nevyvíjela dobře a fantastický Američan s výškou převahou měl zápas viditelně pod svoji kontrolou. Vyostřený duel nakonec rozhodl naprosto skandální moment, když v jednom z obětí (klinčů) ukousl frustrovaný Mike Tyson Holyfieldovi kus pravého ucha.

Bývalý šampion byl následně diskvalifikován a potrestán odebráním licence v kombinaci s pokutou 3 miliony amerických dolarů. Na video se podívejte zde.

Mike Tyson comeback s Lennoxem Lewisem

Poslední významný zápas odboxoval Tyson s bývalým šampionem Lennoxem Lewisem, kterému předcházela rvačka na tiskové konferenci. Při ní Tyson dokonce pokousal Lewise na noze a ten si to tak hodlal s Tysonem vyřídit ještě více namotivovaný přímo v ringu.

Lewis knockoutoval pomalu se pohybujícího se Tysona v 8. kole a tímto duelem de facto skončila slavná kariéra amerického boxera, kterou definitivně završil v roce 2005 po sérii dalších porážek se slabšími soupeři.

Mike Tyson vs. Roy Jones Jr.

Přestože je Mike Tyson už mnoho let ve sportovním důchodu, jeho osoba nepřestává vzbuzovat pozornost. Celý boxerský svět se upínal koncem roku 2020 k jeho návratu do ringu.

Ano, v 54 letech se Iron Mike znovu postavil mezi provazy v exhibičním zápase na 8 kol proti Royi Jonesovi. Duel, jehož primárním cílem bylo vydělat peníze (z toho důvodu byl i několikrát změněn termín) se uskutečnil 28. listopadu 2020 a po vyrovnaném průběhu skončil remízou.

Zápas Mike Tyson vs. Roy Jones Jr. přitáhl miliony fanoušků po celém světě a přinesl odpověď na otázku, zda Mike patří do "starého železa". Mnoho odborníků se shoduje, že by legendární boxer mohl klidně aktivně zápasit i v pokročilém věku.

Mike Tyson net worth – majetek

Třebaže si Mike Tyson vydělal za kariéru více než 300 milionů dolarů, kvůli své nezkrotné povaze a drogové závislosti musel po konci kariéry vyhlásit finanční bankrot. Na cestě zpět do společnosti mu pomohlo jeho jméno, respektive jeho značka, díky které mohl pořádat nejrůznější tour či propagační akce po světě a říct si na nich o velké peníze.

Mike Tyson se pokoušel prorazit v mnoha podnikatelských odvětvích s produkty jako jsou například regenerační gely či energetické nápoje. Vlastní ranč o obrovské rozloze, kde se věnuje dalším bussinesovým aktivitám. V současnosti je jeho majetek odhadován na 3 miliony dolarů.

Železný Mike (Iron Mike) skandály

Jméno Mike Tysona je spojeno s mnoha skandály, což je všeobecně známá věc. Výčet jeho trestního rejstříku zahrnuje širokou škálu nejrůznějších přestupků a trestných činů, kterými se v minulosti provinil proti společenským ale i sportovním zákonům.

Z širokého výběru jsme zvolili TOP 3 nejzásadnější skandály Mike Tysona:

  • 💥 - Znasilnění Desiree Washington, za který vyfasoval 6 let pobytu za mřížemi
  • 💥 - Ukousnutí ucha Evandera Holyfielda v odvetě roku 1996
  • 💥 - Hromadná bitka na tiskové konferenci před zápasem s Lenoxem Lewisem v roce 2002

Mike Tyson record (all statistics): přehled zápasů

Pojďme si teď přiblížit aktivní kariéru Mike Tysona. Ta se zastavila na čísle 50 výher, 6 porážek a žádné remízy. Hned 44 vítězství přitom dosáhl díky KO před časovým limitem, což je bilance, která snad ani nepotřebuje další komentář.

Kromě dvou porážek od Evandera Holyfielda, prohrál své 2 poslední zápasy s McBridem (2005) a Dannym Williamsem (2004). Porážku s Lenoxem Lewisem jsme již rozebírali, stejně jako tu vůbec první s Jamesem Douglasem. Veškeré zápasové statistiky Mike Tysona detailně najdete na boxerském webu boxrec.

Mike Tyson 2023 - co dělá dnes?

Mike Tyson je všeobecně považován za obrovskou celebritu, navzdory svojí divoké minulosti. Je vzorem pro početné zástupy napříč všemi bojovými sporty a jeho bohatá kariéra představuje skvělou motivaci i zdvižený prst.

Tyson si v současné době užívá života a slávy plnými doušky, rád například objíždí v roli diváka prestižní tenisové grandslamy a neustále předává svá životní moudra dalším generacím.

Ať už patříte mezi fanoušky Mike Tysona či jeho slávou a úspěchy opovrhujete, příběh fenomenálního boxera přitahuje a pravděpodobně vždy bude přitahovat pozornost po celém světě.

Mike Tyson se v současnosti stále udržuje v dobré kondici, a jak už bylo zmíněno maximální možnou měrou těží ze svého jména. Jako příklad poslouží oblečení s jeho jménem a odkazem, firmy zpracující konopí či sítě wellness služeb. Věnuje se také tvorbě podcastů a natáčení pořadů pro televizi.

Mike Tyson je velký sportovní nadšenec Foto: Profimedia

Mike Tyson v Praze

Jméno Mike Tysona jsme v minulosti mohli zaznamenat i v souvislosti s naším hlavním městem. První pokus představit tuto legendu divákům „naživo“ byl v roce 2010, tehdy se ovšem neprodalo dostatečné množství vstupenek a pořadatelé tím pádem nebyli schopni zajistit pro Tysona domluvený honorář. Plánovaná návštěva České republiky tak skončila fiaskem.

V roce 2018 se to už ale podařilo a zásluhy si připsala společnost VDN promo majitele Petra Větrovského. Mike Tyson při vystoupení rozebíral nejrůznější momenty své událostmi nabité kariéry a potkal se s řadou osobností, jako například Karlos Vémola, rapper Rytmus a další.

Mike Tyson herec, film

Bývalý boxerský šampion se mimo jiné proslavil také jako hollywoodský herec v některých menších rolích. Tou nejznámější je asi účinkování v úspěšné komedii Pařba ve Vegas, kde hrál sám sebe. Pro zajímavost dodejme, že film vydělal obrovské peníze a získal prestižní ocenění Zlatý Glóbus.

Mike Tyson manželky: Robin Givens, Monica Turner, Lakiha Spicer

První manželkou Mike Tysona byla americká modelka a herečka Robin Givens. Manželství ale trvalo krátce, konkrétně pouhý rok. V roce 1997 se Mike oženil s Afroameričankou Monicou Turner, která po jeho boku vydržela do roku 2003. Do třetího svazku manželského vstoupil legendární boxer v roce 2009 se ženou jménem Lakiha Spicer, známá též jako Kiki Tyson. Paradoxní je, že navzdory pohnuté minulosti Tysonovi třetí ženy, včetně vězení, jejich vztah stále drží.

Mike Tyson děti

Se svou stávající družkou má Tyson dceru Milan a syna Morocca. Dalších 5 dětí má z předchozích manželství a vzhledem k jeho nespoutanému životu je otázkou kolik dalších jich oficiálně nepřiznal. O jednu dceru Tyson vlivem tragédie přišel.

Mike Tyson vegan

Tyson v minulosti otevřeně mluvil také o svých postojích i co se týče jídelníčku a od roku 2011 byl veganem. Po 10 letech se ale k masu opět vrátil kvůli nové výzvě v podobě boxerského zápasu s Royem Jonesem. V souvislosti s tímto duelem se jeho strava skládá pouze ze zvěřiny, konkrétně losa a bizona. Právě tuto kombinaci masa považuje za ideální pro výstavbu svalové hmoty nabírání síly jako takové.

Mike Tyson kniha, dokument

Životopis a turbulentní život bývalého sportovce i problematického občana USA inspiruje mnoho spisovatelů po celém světě. O Miku Tysonovi vyšla celá řada knih a autobiografií. Poprask například vzbudila kniha s názvem Mike Tyson – Čistá pravda.

Prakticky to stejné lze říct i v případě režisérů, kteří se dlouhé roky předhání, kdo natočí o fenomenálním sportovci lepší dokument nebo film. Na internetu je k dispozici hned několik verzí.

Tyson Mike zajímavosti: tetování, náboženství a další

Slavný bouřlivák si život v minulosti užíval plnými doušky a častými provokacemi proti sobě poštval velkou část veřejnosti. O Conoru McGregorovi například prohlásil, že by mu s chutí „nakopal zadek“… Nikoho asi nepřekvapí, že jedna z jeho přezdívek po čas aktivní kariéry byla "bestie".

Vznik jeho ikonického tetování nad levým obočím se datuje do roku 2003. V době, kdy jeho kroky silně ovlivňovaly drogy si nechal vytetovat symbol válečníka. Inspiraci našel u původních obyvatel Nového Zélandu (Maorů), kteří tetování v obličeji považují za jednu ze svých národních tradic.

Tyson v minulosti prohlásil, že toto tetování bezmezně miluje a výjimkou nebyly ani vleklé soudy, protože se ho lidi pokoušeli kopírovat. V roce 2011 se původní umělec, jenž ozdobil obličej Mike Tysona, soudil s tvůrci filmu Pařba v Bangkoku, protože se v tomto filmu objevila totožná kopie Mikeova tetování.

V roce 2010 se Mike Tyson oficiálně přidal k islámské víře. Má o 5 let staršího bratra, který se pyšní doktorským studiem. Jeho sestra zemřela v pouhých 25 letech.

Je zajímavé, že i přes svůj kontroverzní život je ve sportovním světě velice uznávanou a respektovanou osobou. Řada bojovníků, ale i lidí mimo sportovní branži vyhledává příležitost, jak se s Mikem Tysonem potkat, potřást mu pravicí a nasát jeho energii, kterou v minulosti ničil jednoho soupeře za druhým. Na fotce níže je zachycen při setkání s pravděpodobně nejlepším MMA zápasníkem všech dob Khabibem Nurmagomedovem.

Na osobě Mike Tysona je vidět, kolik neuvěřitelných situací a momentů lze za jeden život stihnout, včetně opojné slávy i totálního lidského dna. Příběh chlapce, který i přes chudé poměry a nezkrotnou, vysoce problematickou povahu, vystoupal díky tvrdé píli na boxerský vrchol a zanechal zde výraznou stopu, se navždy zapsal nesmazatelným písmem do historie světového sportu.

Mike Tyson best KO – knockouty

Tvrdé knockouty pocítila celá řada (přesně 44) boxerů. Výčet těch divácky nejatraktivnějších shrnuje toto video.

Mike Tyson boxrec, Instagram, Twitter

Tysonova popularita se promítá i do počtu jeho sledujících na sociálních sítích. Na Instagramu tuto sportovní legendu sleduje přes 20 milionů fanoušků, což je pro srovnání téměř jednou tolik než mají slavní vítězové tenisového Wimbledonu Roger Federer, Rafael  Nadal i Novak Djokovič. Je to také více, než má podobně kontroverzní motocyklová ikona Valentino Rossi.

Jeho oficiální profil najdeme také na Twitteru, nebo Facebooku. Informace ze života a především hvězdné kariéry lze vyhledat na webu boxrec.

Využij skvělý bonus pro nové sázkaře

Zaregistruj se v online sázkové kanceláři Fortuna

FORTUNA - získej bonus až 6 000 Kč + 300 Kč

Vyber si z široké nabídky sázkových příležitostí. Zaregistruj se online a získej 300 Kč zdarma za ověření účtu a bonus až 6 000 Kč ke vkladu.

KLIKNI ZDE a vsaď si u Fortuny1️⃣Co dnes dělá populární Mike Tyson?

Bývalý absolutní šampion těžké váhy v boxu se dnes věnuje mnoha podnikatelským aktivitám a těží ze svého jména. V současné době dře od rána do večera v posilovně. Proč? To se dozvíte v článku ZDE.

2️⃣Došlo k usmíření s Evanderem Holyfieldem, kterému ukousl kus ucha?

Ano. Oba fenomenální sportovci si inkriminovaný moment vyříkali a došlo i na podání rukou. Mike Tyson se i tímto excesem z roku 1996 navždy zapsal do historie sportu.

3️⃣Jaký je původ ikonického tetování Tysona?

Železný Mike se v roce 2003 inspiroval u původních obyvatel Nového Zélandu a tetování má symbolizovat duši válečníka. Přečtěte si, kdo se pokusil tetování identicky okopírovat a skončil u soudu.

Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Vasil Ducár je českou jedničkou křížové váhy

Kalendář zápasů v boxu v Česku a zahraničí – program a kde sledovat box živě

Podívejte se na nejzajímavější galavečery boxu v Česku i v zahraničí 🥊, přinášíme vám jejich přehledný kalendář.▶️ Některé eventy se...

Šampion těžké váhy WBC Tyson Fury

Box - historie, pravidla a váhové kategorie

Box 🥊 je jedním z nejpopulárnějších bojových sportů na světě. Má spoustu fanoušků a točí se v něm obrovské peníze 💰. V tomto článku se...

Jake Paul boxerské zápasy hodně prožívá

Boxer a YouTuber Jake Paul - životopis, zápasy a statistiky

Americký youtuber, boxer a byznysmen Jake Paul je jednou z nejkontroverznějších postav bojových sportů současnosti.☝ Důvody si přečtěte v...