Khamzat Chimaev – profil a statistiky MMA zápasníka

Získej BONUSY za registraci ZDARMA

Online sázková kancelář Tipsport

Ke vkladu až 50 000 Kč + 500 Kč zdarma

VSAĎ TEĎ
Online sázková kancelář Betano

Ke vkladu až 3 000 Kč + 500 Kč zdarma

VSAĎ TEĎ
Online sázková kancelář Fortuna

Ke vkladu až 6 000 Kč + 300 Kč zdarma

VSAĎ TEĎ
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Khamzat Chimaev je hvězda velterové a střední váhy prestižní organizace UFC. Rodák z Čečenska, který se svojí rodinou emigroval do Švédska, vlétl mezi MMA elitu ve velkém stylu a odborníky je pasován do role budoucího šampiona.

Začátky kariéry, životopis – Srovnání s Khabibem – 
Debut a rekord v UFC – Přehled zápasů
Švédská škola – Trashtalk s McGregorem
Zajímavosti

Khamzat Chimaev v UFC Foto: "AFP PHOTO / HO / ZUFFA LLC / Profimedia

Profil Khamzat Chimaev
Jméno Khamzat Chimaev
Narozen 1. 5. 1994, Čečensko, Rusko
Přezdívka Borz
Národnost Švédsko
Výška 188 cm
Váha 77 kg
Váhová kategorie velterová, střední
Výhry v MMA 11 (6x KO/TKO, 4x submise, 1x rozhodnutí)
Prohry v MMA 0
Tým Allstars Training Center

Vsaďte si na bojové sporty u Tipsportu s bonusem 500 Kč zdarma

Začátky kariéry a přechod do MMA

Khamzat Chimaev začal s bojovými sporty už jako malé dítě. Konkrétně se věnoval od 5 let wrestlingu, který ho provázel prakticky celé období dospívání. Pro svůj typický, východní temperament se často dostával do nejrůznějších rvaček, z čehož vznikla i jeho přezdívka Borz. To v jeho rodné řeči znamená vlk a dostal jí od svého bratra právě na základě častých potyček během svých krušných mladých let.

sipka Klikněte ZDE a vsaďte si na nejlepší světové MMA s bonusem zdarma

Když v roce 2019 emigroval z problémové čečenské oblasti do klidného Švédska, měl už tou dobou s bojovými sporty zkušenosti. Nicméně s MMA začal později, až když zamířil rovnou do vyhlášeného Allstars Gymu. Tady si ho za nedlouho všiml manažer organizace, který v Chimaevovi viděl obrovský potenciál a položil mu zásadní otázku, zda pod jeho křídly nechce zůstat a stát se komplexním bojovníkem. Chimaev souhlasil, čímž nastartoval svoji úspěšnou MMA kariéru.

Mezi světovou elitou v UFC oplývá Chimaev velkým sebevědomím, které je ale podložené velmi dominantními výkony v kleci. Nemá problémy vyzývat největší hvězdy organizace. Jeho extrémní kvality opakovaně potvrdili i Češi Jiří Procházka, nebo Matěj Peňáz, kteří měli opakovaně možnost podstoupit s Chimaevem ve Švédsku ostré sparingy.

Khamzat Chimaev vs. Nate Diaz

Další obrovskou prověrkou a místenkou do zápasu o titul bude pro Khamzata Chimaeva souboj s Natem Diazem na UFC 279. Extrémně očekávaný souboj proběhne 10. září v Las Vegas jako hlavní bitva našlapané fight card.

Sázkové kanceláře výrazně favorizují téměř o dekádu mladšího Chimaeva. Pro ikonu UFC, Natea Diaze, bude tento zápas posledním v rámci stávající smlouvy a není předpoklad, že by vzájemná spolupráce pokračovala. Dokáže zlý muž MMA škovat svět, nebo si vysoce favorizovaný Chimaev připíše další dominantní vítězství?

MMA - sleduj průběh zápasu zde

Khamzat Chimaev vs. Gilbert Burns

Dosud nejtěžší prověrkou pro Khamzata Chimaeva byl brazilský bojovník, nedávný titulový vyzyvatel, Gilbert Burns. Zápas proběhl na turnaji UFC 273 9. dubna 2022 a nabídl fantastickou a divácky nesmírně atraktivní podívanou.

Krvavý duel Chimaev vs. Burns byl totiž vyrovnanější než všichni čekali. Chimaev sice způsobil soupeři výraznou damage v obličeji, sám ale inkasoval více úderů, než za všechny předchozí zápasy dohromady a dokonce byl blízko ukončení. Oba fighteři ukázali zároveň neskutečnost odolnost, a tak zápas dospěl až k bodovému rozhodnutí, kde ve prospěch Chimaeva hrálo i několik dotažených takedownů a následná kontrola na zemi. Všichni tři bodoví rozhodčí se shodli na jeho výhře.

Khamzat Chimaev si připsal první bodové vítězství v profi MMA, což ho na žebříčku velterové divize UFC katapultovalo na 3. příčku. V té době se nahlas mluvilo o souboji Usman vs. Chimaev, který se tou dobou nabízel. Vývoj velterové divize však zapříčinil, že souboj těchto dvou bojovníků hned tak neuvidíme.

Khamzat Chimaev vs. Jingliang Li

Neporažený čečenský vlk Khamzat Chimaev se po dlouhé pauze vrátil do klece. Konkrétně před tímto zápasem nestál v záři reflektorů více než rok vinou nejrůznějších táhnoucích se zranění i postcovidových psychických problémů.

Na turnaji UFC 267 mu čelil čínský zápasník Jiangliang Ji s bilancí 18-6. Pro něj to byla jednoznačně největší příležitost v celé kariéře. Sázkové kanceláře i odborníci napříč světem MMA jednoznačně favorizovali Chimaeva, který měl na váze drobné potíže, když splnil předepsaný limit až na druhý pokus. Samotné utkání přineslo jednoznačnou dominanci Chimaeva, který nepřipustil žádné překvapení a bez problémů uškrtil soupeře už v prvním kole.

sipka Průběh zápasu si přečtěte ZDE

Chimaev a srovnání s Khabibem Nurmagomedovem

Nejen pro svůj původ je Chimaev mnohými odborníky srovnáván s úřadujícím šampionem velterové váhy Khabibem Nurmagomedovem. Oba bojovníci s kavkazskými kořeny mají styl založený na boji na zemi – oba využívají své silné stránky v podobě wrestlingu a grepplingu. Chimaev je však kromě toho obrovsky kvalitním strikerem.

Chimaev se svými sympatiemi k rodákovi z Dágestánu netají a veřejně ho podporuje. Je velice dobře možné, že právě Chimaev po Khabibovi převezme žezlo a stane se šampionem – svými schopnostmi a stylem, jakým vlétl do světa UFC tomu jde jednoznačně naproti. Pravdou ale, že zatímco Khabib nenašel konkurenci v lehké váze, Chimaev si brousí zuby na tituly vyšších váhových kategoriích. Khamzat Chimaev vlastní fialový pás v BJJ a jeho komplexnost a neuvěřitelný fyzický fond nahání hrůzu celé velterové divizi.

Khamzat Chimaev debut a rekord UFC

Vstup Khamzata Chimaeva do UFC byl opravdu impozantní. Švédský bojovník, kterého „zdobí“ nepřehlédnutelná jizva na horním rtu, debutoval v nejlepší světové organizaci v červenci 2020, když po smršti tvrdých úderů „uškrtil“ ve druhém kole Johna Phillipse. Trvalo pouhých 10 dní a Chimaev se na scéně objevil znovu. Tentokrát shodil 7 kilo a nastoupil ve velterové váze, kde se mu postavil Rhys McKee. "Borz" nedal svému soupeři znovu žádnou šanci a po sérii přesných zásahů zvítězil v 1. kole.

Tím stanovil rekord UFC, ještě nikdy v historii se totiž nestalo, aby zápasník nastoupil v takto krátkém časovém úseku a dokázal navíc zvítězit. A co víc! Chimaev ve svém druhém zápase od soupeře neinkasoval jedinou ránu, v součtu obou duelů ho pak soupeři zasáhli pouze 2x. Za své dominantní výhry si vysloužil v obou případech finanční bonus za výkon večera (přes 2 miliony korun). Hned 2 zápasy během 10 dnů a navíc ve dvou váhových kategoriích vzbudily vášně i mezi MMA legendami.

"Wow, neuvěřitelné! Kdo to je tento Khamzat Chimaev, takto zničit 2 soupeře během tak krátké doby! Wow!" Reagoval na fantastické představení Chimaeva bývalý šampion těžké váhy Daniel Cormier

Chimaev Khamzat all fights – přehled zápasů

Dosud neporažený Chimaev ještě nikdy během své profesionální kariéry nemusel do 3. kola a všechny své zápasy dokázal vítězně ukončit před časovým limitem.

Profesionální MMA kariéra
Výsl. Soupeř Kolo(čas) Způsob Událost Datum
Nate Diaz UFC 279 10.9.2022
Výhra Gilbert Burns 3 (5:00) Rozhodnutí UFC 273 9.4.2022
Výhra Jiangliang Ji 1 (3:16) Submise UFC 267 30.10.2021
Výhra Gerald Meerschaert 1 (0:17) KO UFC Fight Night 178: Covington vs. Woodley 19.9.2020
Výhra Rhys McKee 1 (3:09) TKO UFC on ESPN 14 - Whittaker vs. Till 25.7.2020
Výhra John Phillips 2 (1:12) Submise UFC on ESPN 13 - Kattar vs. Ige 15.7.2020
Výhra Mzwandile Hlongwa 2 (1:15) Submise Brave CF 27 - Abdouraguimov vs. Al Selawe 4.10.2019
Výhra Ikram Aliskerov 1 (2:26) KO Brave CF 23 Pride and Honor 19.4.2019
Výhra Sidney Wheeler 1 (0:35) TKO Brave CF 20 - Chimaev vs. Sidney 22.12.2018
Výhra Marko Kisic 1 TKO Brave CF 18 - Mineiro vs. Selwady 16.11.2018
Výhra Ole Magnor 1 (4:23) Submise FCR 3 - Fight Club Rush 3 18.8.2018
Výhra Gard Olve Sagen 2 TKO IRFA - International Ring Fight Arena 14 26.5.2018

Gustaffsonova a Latifiho škola

Jméno Khamzata Chimaeva je mimo jiné často spojováno s osobou zápasníka těžké váhy Alexandera Gustaffsona. Právě s tímto švédským borcem totiž Chimaev pravidelně trenénuje a přijímá od něj cenné rady. Ty čerpá i od dalšího velezkušeného Švéda Ilira Latifiho a podle svých slov ho právě tréninkový sparing s o 20kg těžšími kolegy posouvá mílovými kroky kupředu.

Chimaev vs. John Phillips a Rhys McKee

192:2. To je neuvěřitelná statistika úderů ve prospěch Chimaeva z úvodních dvou duelů v UFC. Drtivým výhrám předcházelo velké množství takedownů a skvělá práce na zemi, což jsou jednoznačně nejsilnější zbraně UFC komety roku 2020.

Khamzat Chimaev vs. Conor McGregor

Chimaev se na sociálních sítích dostal do slovní přestřelky s fenomenálním Conorem McGregorem. Kontroverzní Ir dokonce talentovaného Čečence se švédským pasem počastoval nadávkou „krysí pysk“, což si Chimaev nenechal líbit a vrátil úder v podobě emoji slepice, což souvisí s nádávkou „Chicken“, kterou mu vymyslel jeho přemožitel Nurmagomedov.

Využij skvělý bonus pro nové sázkaře

Zaregistruj se v online sázkové kanceláři Fortuna

FORTUNA - získej bonus až 6 000 Kč + 300 Kč

Vyber si z široké nabídky sázkových příležitostí. Zaregistruj se online a získej 300 Kč zdarma za ověření účtu a bonus až 6 000 Kč ke vkladu.

KLIKNI ZDE a vsaď si u Fortuny

Chimaev se svěřil, že v roce 2018 před očekávanou bitvou právě mezi McGregorem a Khabibem cestoval do Irska, aby Conora našel za účelem slavného fightera napadnout. Jeho plán však nebyl úspěšný a Chimaev skončil na policii. Dojde-li v budoucnu na souboj těchto dvou rivalů půjde o další velký příběh, které fanoušci MMA po celém světě tolik milují.

Khamzat Čimajev tapology, sherdog, instagram, twitter

Sebevědomý Chimaev, který o sobě prohlásil, že je připravený vzít oba titulové zápasy klidně ve stejný den, je na sociálních sítích Instagram a Twitter dost aktivní. Stejně tak o něm najdeme informace na dvou největších MMA webech Sherdog a Tapology, které mapují jeho kariéru i shromaždují detailní informace.

1️⃣ Jaká je MMA bilance Khamzata Chimaeva?

Khamzat Chimaev je jednou z největších hvězd současného UFC. Rodák z Čečenska nikdy v kariéře neprohrál. Jeho bilance čítá 11 vítězství, přičemž hned 10 soupeřů dokázal drtivě ukončit před limitem. Zajímavosti o kariéře Khamzata Chimaeva si přečtete uvnitř článku.

2️⃣ Kdy a s kým měl Khamzat Chimaev zápas naposledy?

Khamzat Chimaev se 9. dubna na turnaji UFC 273 střetl s Gilbertem Burnsem, který ho prověřil jako nikdo předtím. Jak zápas dopadl se dozvíte v článku.

Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.