Přehled bojovníků na rostlinné stravě

Moderní trendy ve stravování se samozřejmě nevyhýbají ani bojovým sportům. Podívejte se na přehled nejznámnější veganů mezi bojovníky.

Bojovníci na rostlinné stravě Foto: Pixabay

Kdo je vegan a co jí vegan?

Vegan je ten, kdo ze svého jídelníčku vylučuje všechno jídlo živočišného původu. Tedy nejen maso, ale i mléko, mléčné výrobky, vajíčka a někdy dokonce i med. Zjednodušeně řečeno vegan odmítá využívat zvířata ke svému prospěchu a tím je myšleno nejen jídlo, ale i oblečení nebo čemukoliv jinému. Lidé se stávají vegany tedy především z etických případně enviromentálních důvodů. Veganů každoročně přibývá stále více a více, i když je také faktem, že se vysoké množství veganů dříve nebo později ke konzumaci masa vrací. Klikněte zde a sledujte zápasy veganských bojovníků zdarma.

Vsaď si na MMA - aktuální kurzy ZDE

Jak se stát veganem

Stát se veganem je svým způsobem velmi jednoduché, ale zároveň je důležité držet se několika obecných zásad, protože přestat jíst živočišné produkty ze dne na den by mohlo být až nezdravé. Důležité je stát se veganem pozvolna a konzumovat pestrou stravu. Jezte hodně zeleniny a ovoce, přidávejte si do jídla kvalitní oleje (nejčastěji panenský olivový olej). Velkým pomocníkem při získávání požadovaných živin jsou ořechy a různá semínka. Nezapomeňte také na vitamín B12 a jód, které veganská strava neobsahuje.

Rostlinná strava

Když se řekne rostlinný způsob stravování, tak si téměř každý představí pouze rostlinné produkty, ale není to tak. Rostlinný způsob stravování znamená konzumaci zvýšeného počtu rostlin a rostlinných bílkovin, ale neznamená to vyloučení všech živočišných produktů. Veganství tak logicky není jediným způsobem rostlinné stravy.

Vegan bílkoviny - rostlinné bílkoviny

Pokud nejíte maso a mléčné výrobky, tak se téměř jist budete potýkat s nedostatkem bílkovin. Chybějící bílkoviny pak musíte nahradit rostlinnými bílkovinami. Mezi ty patří čočka, fazole, rýže, cizrna, žlutá hrách, sója, tofu, brokolice, špenát, arašídy, mandle a další druhy ořechů.

Využij skvělý bonus pro nové sázkaře

Zaregistruj se v online sázkové kanceláři Fortuna

FORTUNA - získej bonus až 6 000 Kč + 300 Kč

Vyber si z široké nabídky sázkových příležitostí. Zaregistruj se online a získej 300 Kč zdarma za ověření účtu a bonus až 6 000 Kč ke vkladu.

KLIKNI ZDE a vsaď si u Fortuny

Vegan fitness a vegan fighter

Když někdo řekne, že je vegan, tak si většina lidí představí, že takový člověk žije zdravě. A ke zdravému způsobu života patří také fitness a dostatek pohybu. Proto není žádným překvapením, že v posilovnách narazíme na velké množství veganů a mezi nimi se samozřejmě najde také mnoho vyznavačů bojových sportů. Veganské stravě v poslední době propadají ale třeba i profesionální hráči pokeru a samozřejmě i fotbalisté, hokejisté a nebo i tenisté v čele s Novakem Djokovičem..

Vegan boxeři Mike Tyson, David Haye

Průkopníky veganské stravy ve sportu jsou možná trochu překvapivě boxeři, a především pak Mike Tyson. Ten byl znám svým agresivním stylem a vrcholem jeho excesů bylo ukousnuté ucho Evandera Holyfielda. I z tohoto důvodu nikoho nepřekvapí, že Tyson se veganem nestal během své kariéry, ale až po jejím skončení v roce 2011. Dalším známým veganem je britský boxer David Haye, který se dokázal stát mistrem světa organizací WBC a WBA.

MMA bojovníci vegani Nate Diaz, Nick Diaz, Jake Shields, Diego Lopez, Ben Saunders a Herschel Walker

S narůstajícím počtem bojovníků MMA se také logicky rychlým tempem rozrůstají i počty veganských bojovníků. Mezi ty nejznámější a nejúspěšnější patří Nate Diaz, který dokázal ve své kariéře porazit i fenomenálního Ira McGregora a spekuluje se také o tom, že by mohl být Conorovým příštím soupeřem. Průkopníkem veganství v UFC byl ale už jeho bratr Nick Diaz, který ale svou profesionální kariéru již ukončil. Dalším z řady aktivních MMA veganů je v UFC úspěšný Američan Ben Saunders, který i díky svému stravování může s výškou 190 cm bojovat ve váze do 77 kg.

Box - sleduj průběh zápasu zde

Čeští vegani Pavel Salčák, Jan Homolka, Martin Pleva, Alan Svoboda, Jan Müller a Václav Schweidler

V nejužší české špičce vegani nijak výrazné zastoupení nemají. Nejznámějším českým vegan je tak v České republice člen organizace Oktagon Pavel Salčák, který má aktuálně na svém kontě dvě výhry v řadě a představí se na galavečeru Oktagon 16, kde poměří své síly s Pavlem Raškou. Veganem byl také Václav Schweidler, člen Reinders týmu, který v roce 2019 spáchal sebevraždu.

Ženy veganky Lucie Mlejnková, Linda Maruščáková a Darja

Nejznámější českou veganskou bojovnicí je kickboxerka Lucie Mlejnková, která v loňském roce dokázala podruhé v kariéře získat světový titul nejprestižnější organizace WAKO. Známou postavou je také Linda Maruščáková, která se kromě thajského boxu věnuje také pole dancu a zároveň je zakladatelkou specializovaného webu Vegan Fighter.

Wrestler vegan Daniel Bryan

Wrestler Daniel Bryan je důkazem, že veganem nemusí být pouze bojovníci v nejnižších vahách. Při výšce 178 cm váží Daniel 95 kg a opravdu se jedná v jeho případě pouze o svaly. Daniel působí v prestižní americké organizaci WWE pod přezdívkou American Dragon. Na svém kontě má několik titulů světový šampion v těžké váze. Daniel dokonce v roce 2012 získal cenu organizace PETA za „Nejvíce přátelského sportovce k zvířatům“. Později se ale u něj objevila nesnášenlivost k sóje, tak od veganské stravy ustoupil.

Kniha Vegan v kondici

Kniha Vegan v kondici patří k tomu nejznámějšímu, co kdy bylo o veganství napsáno. Autorem je kanadský sportovec Brendan Brazier, který je zároveň průkopníkem veganského stravování. Jeho dieta Thrive pomohla mnoha sportovcům k úspěchu nebo dokonce i k zisku zlatých medailí. Nicméně kniha se nevěnuje pouze profesionálním sportovcům, ale je určena všem, kteří chtějí být zdraví, zvýšit výkonnost a nebo alespoň předcházet nejrůznějším nemocem. Knihu můžete zakoupit například zde.

sipka Podívejte se, kdo se představí na Oktagonu 16

Využij skvělý bonus pro nové sázkaře

Zaregistruj se v online sázkové kanceláři Tipsport nyní

TIPSPORT - získej bonus až 50 000 Kč + 300 Kč

Zaregistruj se online u Tipsportu a zapoj se do komunity sázkařů. Získej bonus 300 Kč zdarma a navíc bonus ke vkladu až 50 000 Kč.

KLIKNI ZDE a vsaď si u Tipsportu

Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.