Lukáš Krpálek - životopis judisty, zápasy a statistiky

Získej BONUSY za registraci ZDARMA

Online sázková kancelář Betano

Ke vkladu až 3 000 Kč + 1 000 Kč zdarma

VSAĎ TEĎ
Online sázková kancelář Tipsport

Ke vkladu až 50 000 Kč + 500 Kč zdarma

VSAĎ TEĎ
Online sázková kancelář Fortuna

Ke vkladu až 6 000 Kč + 300 Kč zdarma

VSAĎ TEĎ
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Lukáš Krpálek je olympijský vítěz, mistr světa i Evropy a dvojnásobný vítěz ankety o nejlepšího sportovce roku ČR. Jeho výčet úspěchů je pořádně dlouhý a právem se řadí mezi hlavní tváře českého sportu. Díky jeho příkladné reprezentaci u nás dostalo judo naprosto jiný rozměr.

OLYMPIÁDYMEDAILE A TITULYROZHOVORY, ZAJÍMAVOSTI

Lukáš Krpálek Foto: ČTK/Deml Ondřej (Lukáš Krpálek)

Profil Lukáš Krpálek
Jméno Lukáš Krpálek
Narozen 15. listopadu 1990
Bydliště Jihlava, Česká republika
Národnost Česká
Výška 198 cm
Váha 112 kg
Váhová kategorie Těžká váha
Úchop levý
Medaile na OH zlato OH Rio 2016
Medaile na MS zlato MS 2014, bronz MS 2011 a 2013 (polotěžká váha) ; zlato 2019 (těžká váha)
Medaile na ME zlato ME 2013, 2014, stříbro ME 2015, bronz ME 2017 (polotěžká váha) zlato ME 2018, bronz ME 2021 (těžká váha)
Grandslamy 2x vítěz v roce 2013 - Paříž, Tokio (polotěžká váha), vítěz 2018 - Paříž (těžká váha), bronz 2021 Antalya (těžká váha)
Sportovec roku ČR 2016, 2019
Tým USK Praha
Hlavní trenér Petr Lacina (repr.), Jaromír Lauer (USK)

Vsaďte si na bojové sporty u Tipsportu s bonusem 500 Kč zdarma

Lukáš Krpálek judo

Lukáš Krpálek je jednoznačně nejúspěšnější český judista všech dob. V letech 2016 a 2019 se stal nejlepším sportovcem České republiky. Nejvíce fanoušků mu přinesla zlatá olympijská medaile z Rio de Janeira v roce 2016 a dva tituly mistra světa z let 2014 a 2019. Celkem třikrát se stal Lukáš Krpálek také mistrem Evropy (2013, 2014 a 2018).

Málokdo dnes ví, že Lukáš Krpálek se k judu dostal omylem. Jejich strýc ho spolu s bratrem chtěl vzít na karate, po měsíci ale zjistili, že jde právě o judo. Krpálek začínal s tímto sportem v rodné Jihlavě. Vyučil se truhlářem na střední škole v Praze a později si dodělal maturitu. Později nastoupil na vysokou školu tělesné výchovy a sportu. Do dnes trénuje ve své domovské hale Folimanka a ve volném čase rád chodí na ryby.

sipka Vyzvedni si bonus a vsaď si na bojové sporty díky pohodlné online registraci ZDE

Lukáš Krpálek věk, výška, váha a váhová kategorie

Lukáš Krpálek se narodil 15. listopadu 1990 v Jihlavě, měří 198 cm a v současné době udává váhu okolo 112 kg. Jeho váhová kategorie je tedy těžká, respektive nad 100 kg. Ale tak tomu nebylo vždy. Až do OH v Riu bojoval v polotěžké váze (do 100 kg). Po zisku zlaté medaile se ale rozhodl pro novou výzvu a přešel do váhy nad 100 kg.

Lukáš Krpálek LOH Tokio 2021

V sezóně 2020/2021 směřoval Krpálek svoji přípravu na vrchol sezóny, kterým je bezesporu olympijský turnaj na LOH v Tokiu. Z tohoto důvodu nejlepší český judista vynechal i poslední Mistrovství světa s cílem vybojovat v oblíbeném Japonsku co nejlepší výsledek. Na olympiádě by se rád vyšlápl i na fenomenálního Francouze Teddyho Rinera.

Poslední přípravná soustředění a kempy absolvoval v chorvatské Poreči či slovenském Šamoríně. Dříve vyhledávané sparingy s japonskými judisty v této době nebyly v přípravě možné. Společně s Krpálkem si účast na Letní Olympiádě v Tokiu vybojoval i judista David Klammert.

Judo - sleduj průběh zápasu zde

Lukáš Krpálek olympiáda – Londýn 2012 a Rio 2016

Lukáš Krpálek se poprvé na olympijských hrách představil v Londýně 2012, kde skončil ve čtvrtfinále a obsadil konečné sedmé místo. Přípravu na Londýn mu komplikovalo zranění ploténky, které si navíc těsně před olympiádou obnovil. Podle svých slov, byl ale v době závodu v pořádku. Sedmé místo, bylo pro české judo velkým úspěchem, ale Lukáš toužil po lepším umístění.

Jeho sen se mu splnil o čtyři roky později na Olympiádě v brazilském Rio de Janeiro. Na olympijské hry odjížděl ve své váze jako světová trojka, ale po nepříliš povedené sezóně. Čeští olympionici Lukáš Krpálka zvolili dokonce jako vlajkonoše výpravy. A on jim důvěru splatil ziskem zlaté medaile. V průběhu turnaje byl proti všem svým soupeřům aktivnější a měl větší fyzickou výdrž, která ho ostatně zdobí po celou kariéru.

Jeho soupeři byli často napomínáni za neaktivitu. Ve finále stál v cestě za vytouženým zlatem Ázerbájdžánec Elmar Gasimov. A i ve finále rozhodla lepší fyzička Lukáše, když v poslední minutě zápasu dotáhl bodovanou techniku a dokázal svého soupeře poslat na ippon.

Lukáš Krpálek medaile na MS i ME a jeho tituly

Lukáš Krpálek se stal mistrem světa celkem dvakrát. Poprvé v polotěžké váze v roce 2014 v ruském Čeljabinsku, kdy ho celou sezónu pronásledovala zranění. Přesto kromě Mistrovství světa dokázal v dubnu vyhrát i Mistrovství Evropy. Ihned po zisku titulu na MS v srpnu ukončil sezónu a doléčoval zranění. Prvnímu titulu mistra světa předcházel zisk dvou bronzových medailí – v roce 2011 v Paříži a na Mistrovství světa 2013 v brazilském Rio de Janeiro. Sbírka medailí Lukáše Krpálka je ohromující:

  • 🥇- Olympijský vítěz (LOH 2016 Rio)
  • 🥇🥇🥉- Mistrovství světa
  • 🥇🥇🥇🥈🥉🥉- Mistrovství Evropy
  • 🥇🥇🥇🥉- Grandslamy
  • 🥈Evropské hry
  • 🥇🥇- Sportovec roku České republiky

Lukáš Krpálek - český judista a olympionik

Lukáš Krpálek se nejen v Česku těší obrovské popularitě a jeho přístup ke sportu a příkladná reprezentace naší země je dávána za vzor začínajícím sportovcům i ostříleným reprezentantům. Není náhodou, že prakticky po celém světě si Krpálek udržuje velmi přátelské vztahy.

Navzájem se podporuje i s dalšími českými reprezentanty a bojovníky, jako je například Jiří Procházka, nebo strongman Jiří Tkadlčík. Díky svým sportovním úspěchům a lidskému charakteru je Lukáš Krpálek velmi respektovaným českým sportovcem.

Judo, Lukáš Krpálek na European Games 2019 - Zdroj ČTK, Říhová Michaela Foto: ČTK/Říhová Michaela

Lukáš Krpálek Mistrovství Evropy 2020 v judu v Praze v O2 aréně vstupenky

Domácí Mistrovství Evropy v judu Lukáši Krpálkovi vinou nedostatečné přípravy kvůli koronaviru vůbec nevyšlo. Jeho pouť turnajem skončila předčasně už ve čtvrtfinále, což podle svých slov těžko snášel. Celý šampionát se uskutečnil za přísných opatření, kompletně bez diváků. Diváci, kteři již vstupenky měli možnost je vrátit. Krpálka kromě sportovního neúspěchu právě absence diváků na tomto turnaji extrémně mrzela, protože na vrcholné akci doma zápasí jen zřídkakdy.

Lukáš Krpálek a MS 2019

Možná nejvíce si však dnes Lukáš Krpálek cení titulu mistra světa z roku 2019, který přišel již po přechodu do těžké váhy. I když Lukáš v těžké váze dokázal získat bronzovou medaili na Mistrovství Evropy již v roce 2017, a zlato o rok později v Tel Avivu, tak stále nebylo jasné, jestli se svým přechodem do těžké váhové kategorie, kde se potkává až s o 50 kg těžšími soupeři, neudělal chybu.

Mistrovství světa v jeho oblíbeném Japonském Tokiu ale potvrdilo správnost tohoto kroku. Na olympiádu do Tokia tak Lukáš Krpálek pojede jako úřadující mistr světa a pokusí se splnit si svůj další sen a získat druhou zlatou olympijskou medaili v jiné váhové kategorii, což se dosud žádnému judistovi nepodařilo.

Judista Lukáš Krpálek video

Videa ze zápasů Lukáše Krpálka v podstatě všechna najdete na internetu. Lukáš nemá žádný oficiální kanál, ale jeho fanoušci i oficiální média videa často vkládají na YouTube. Judo jinak pravidelně vysílá Česká televize a nejspíše tomu tak bude i v budoucnosti u všech velkých světových závodů, včetně Mistrovství světa, Mistrovství Evropy a samozřejmě i olympijských her.

Lukáš Krpálek byl v minulosti i hostem speciálního vydání podcastu Ondřeje Novotného, kde povyprávěl o své cestě k titulu a dalších pikantních zajímavostech.

Lukáš Krpálek Instagram a Facebook

Lukáš Krpálek nebývá rád úplně středem pozornosti, ale svůj profil na Instagramu plní pravidelně fotkami z přípravy, turnajů, ale ukazuje i svou rodinu a nechybí často ani vtipná videa a fotografie. Celkem má Lukáš Krpálek na Instagramu přes 65 tisíc sledujících. O něco menší čísla jsou pak k vidění i na Facebooku Lukáše Krpálka.

Lukáš Krpálek manželka Eva Krpálková a děti

Manželkou Lukáše Krpálka je Eva Krpálková rozená Kaderková. Pokud je vám příjmení Kaderková povědomé, tak se jedná opravdu o dceru šéfa tenisového svazu Ivo Kaderky. Manželé se stali v červnu roku 2015 v Bechyni. Téměř přesně za rok se jim narodil syn Antonín a v roce 2018 se narodila jeho sestřička Mariana.

Lukáš Krpálek rozhovor

Po zisku zlaté medaile se stala z Lukáše Krpálka česká celebrita první kategorie, a tak o nabídky na rozhovory nemá nouzi. Lukáše je ale spíše introvert a rozhovory mu nedělají úplně dobře. Zvláště ty televizní. Všichni máme jistě ještě v živé paměti, jak byl nervózní, když získal svůj druhý titul sportovce roku České republiky. Nicméně, na internetu, v různých médiích můžete dohledat opravdu velké množství psaných i video rozhovorů.

Lukáš Krpálek kontakt, bydliště a rodiče

Pokud sháníte kontakt na Lukáše Krpálka, tak se vyplatí zkusit ho oslovit na jeho sociálních sítích. Určitě neexistuje žádný veřejný email nebo dokonce telefonní kontakt. Ale můžete zkusit napsat Lukášovi na jeho Facebook a třeba se vám ozve.

Zajímavostí je, že Lukáš Krpálek bydlí přímo v objektu haly Folimanky v Praze a má tak nejlepší možné podmínky k tréninku. Maminka Lukáše Krpálka Dana stále žije na Vysočině.

Lukáš Krpálek uši

Pokud se podíváte na Lukáše Krpálka, tak asi každého zaujmou jeho karfiolové uši. Není to tak, že by se s takovýma ušima Lukáš narodil, ale ucho se takto deformuje právě při judu. Ucho je tvořené z velké části chrupavkou, která se při zápasení dostává pod tlak a v důsledku toho se v uchu hromadí krev, která pak právě ucho tímto způsobem zdeformuje.

Například i Karlos Terminátor Vémola a mnoho dalších MMA bojovníků má na první pohled takto zdeformované uši. Drtivá většina fighterů to ale vnímá jako součást bojových sportů.

Lukáš Krpálek Cesta na Olymp

Příběh Lukáše Krpálka vyšel i v knižní podobě. Cesta na Olymp je první oficiální autobiografie popisující cestu českého sportovce napříč kariérou. Kniha vyšla v roce 2020 a těší se velmi pozitivním recenzím.

Lukáš Krpálek cestuj klasikou

Projekt Cestuj klasikou je retro auto-půjčovna Lukáše Krpálka. Tuto myšlenku mu vnuknul jeho otec, vášnivý milovník legendární škodovky 110R. Krpálek tu má k dispozici k zapůjčení opravdu výstavní kousky ze 70. let.

Lukáš Krpálek kočka

V dubnu 2021 si rodina Krpálkova pořídila velmi vzácného kocoura až z dalekého ruského Ťumenu. Rodina ho pojmenovala Shido (v japonštině znamená trest) a v dospělosti může vážit až neuvěřitelných 12 kilogramů.

Využij skvělý bonus pro nové sázkaře

Zaregistruj se v online sázkové kanceláři Fortuna

FORTUNA - získej bonus až 6 000 Kč + 300 Kč

Vyber si z široké nabídky sázkových příležitostí. Zaregistruj se online a získej 300 Kč zdarma za ověření účtu a bonus až 6 000 Kč ke vkladu.

KLIKNI ZDE a vsaď si u Fortuny

1️⃣ V jaké váze zápasí Lukáš Krpálek?

Judista Lukáš Krpálek v posledních letech zápasí ve váze nad 100 kilogramů, kam se přesunul z polotěžké váhy (do 100 kg) Co všechno ve své kariéře vyhrál si přečti v článku tady.

2️⃣ Kolik medailí vybojoval Lukáš Krpálek?

Nejlepší český judista během své famózní kariéry posbíral celou řadu úspěchů. Je majitelem téměř dvou desítek medailí, včetně olympijského zlata z Ria 2016. Kompletní přehled medailí a titulů Lukáše Krpálka najdeš tady.

3️⃣ Kolikrát vyhrál Lukáš Krpálek anketu Sportovec roku?

Jihlavský rodák opanoval anketu o nejlepšího sportovce České republiky celkem dvakrát (2016, 2019). Další zajímavosti z jeho kariéry se dozvíš uvnitř článku.

Lukáš Krpálek wikipedia

Zajímavosti ze života Lukáše Krpálka si lze dohledat také na informačním portálu wikipedia. Jednou z těch úsměvných je například to, že měl Lukáš v začátcích své kariéry problémy udělat obyčejný kotoul.

Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Petr Monster Kníže

Petr Monster Kníže - životopis a zápasy MMA bojovníka

Petr Monster Kníže ✨ je legendou české MMA scény a zároveň velkým průkopníkem tohoto sportu u nás.☝ V dubnu 2022 neúspěšně usiloval o titul...

Lukáš Krpálek se představí na MS 2022 v Taškentu

Mistrovství světa judo - program a výsledky

Světový šampionát v judu se letos koná v katarském Dauhá✔️. Na místních tatami bojuje o cenné kovy osm českých judistů a judistek, včetně...

Judo, český reprezentant Lukáš Krpálek - Zdroj ČTK, Šimánek Vít

Judo: Grand Slam Antalya – informace a výsledky

Turecké město Antalya hostí ⏰ další judistický Grand Slam sezóny. Do přímořské destinace ☀️ tentokrát míří hned 6 českých reprezentantů, v...