Judo - pravidla, chvaty, principy a pásky

Získej BONUSY za registraci ZDARMA

Online sázková kancelář Betano

Ke vkladu až 3 000 Kč + 500 Kč zdarma

VSAĎ TEĎ
Online sázková kancelář Tipsport

Ke vkladu až 50 000 Kč + 300 Kč zdarma

VSAĎ TEĎ
Online sázková kancelář Fortuna

Ke vkladu až 6 000 Kč + 300 Kč zdarma

VSAĎ TEĎ
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Judo je velmi rozšířený styl japonského bojového umění, který je populární po celém světě, včetně České republiky. Přečtěte si informace o historii, pravidlech, chvatech a dalších zajímavostech ze světa juda.

Historie juda, etika, olympiádaPáskování a kimono
Pravidla, chvaty, bodování
Zápasy, Lukáš Krpálek – Judo hry
IJF, EJU a Český svaz juda

Judo, Lukáš Krpálek - Zdroj ČTK, Deml Ondřej
Foto: ČTK/Deml Ondřej

Historie juda, etika juda (teorie), judo na olympiádě

V 16. a 17. století dochází k velkému rozvoji různých škol jiu jitsu (džiu džitsu) –bojového umění, zaměřujícího se hlavně na sebeobranu. Toto umění však není přilíš oblíbené, protože se naučené dovednosti více zneužívají než aby byly k užitku.

Sázejte na judo – klikněte ZDE a máte bonus pro vaše první sázky!

Vše změnil až profesor Jigoro Kano (1860 – 1938), který se začal zabývat studiem jiu jitsu a jiných bojových technik poté, co jej spolužáci šikanovali na střední škole. Díky studiu starých materiálů a poznatkům od tehdejších uznávaných mistrů vytvořil v roce 1882 vlastní styl bojového umění, který nazval Kodokan Judo. Stanovil také etiku chování a kladl rovněž důraz na bezpečnost.

sipka LUKÁŠ KRPÁLEK NA LETNÍ OLYMPIÁDĚ V TOKIU - INFORMACE ZDE

Ostatní školy uznaly tento nový bojový styl až poté, kdy v utkání pravdy porazili bojovníci Kodokanu konkurenční školu Tocuka, a to velmi drtivým poměrem. Jigoro Kano se stal v Japonsku velmi populárním, zastával funkci ministra školství (dostal své judo i na základní a střední školy) a byl také členem japonského olympijského výboru a prezidentem japonského svazu juda. Premiéry juda na Letních olympijských hrách 1964 v Tokiu už se bohužel nedožil.

Judo - sleduj průběh zápasu zde

Principem juda je už od počátku umět využívat co nejúčinněji svou sílu a schopnosti tak porazit i fyzicky silnějšího soupeře, zároveň je nutný vzájemný respekt mezi lidmi.

Tehdejší zavedená etika juda se dodržuje dodnes – judista by se měl v Dojo/Dožo (místě, kde probíhá výuka) chovat následujícími způsoby:

 • na trénink přichází všichni včas, v čistém kimonu a tak, jak to předepisují pravidla juda, hygiena je samozřejmostí (žádný koronavirus zde nemá šanci)
 • v Doju panuje vždy příjemná, přátelská a radostná atmosféra, každý by k ní měl přispět
 • důležitý je pozdrav (symbol vzdání úcty) a omluva při nesplnění povinností
 • zápasníci velmi ukázněně plní veškeré pokyny trenéra, musí být skromní a ochotni pomoci méně vyspělým závodníkům
 • do Doja se nesmí vstupovat v obuvi, kterou používají judisté venku, dále je zákaz kouření, jídla a pití
 • správné chování je důležité i mimo Dojo - trenér by měl mít přehled o tom, jak se jeho svěřenci chovají mimo trénink

Judo,David Klammert, Ciril Grossklaus - Zdroj ČTK, Šimánek Vít
Foto: ČTK/Šimánek Vít

Judo páskování, zkoušky na pásky v džudu, kimono na judo

Judo obsahuje také systém pásků (pásů), ve kterých se odráží to, jak je na tom judista technicky. Po úspěšném složení poměrně náročných zkoušek na páskování se mohou judisté posouvat výše a získavat vyšší pásky. Pásek si judista váže kolem pasu přes své kimono (judogi) – oděv, ve kterém musí bojovat a které je snad jedinou vstupní investicí, pokud chcete začít s džudem. Ostatní sporty, jako je třeba lední hokej, by mohly závidět.

Testy prověřují technickou vyspělost judistů, jejich znalost judistických a pádových technik, morální vyspělost, základní japonské názvosloví, osvojení judistických hodnot a mnohé další věci, které se naučí v průběhu tréninků juda. Zkoušky na páskování v judu probíhají vždy v předem smluvený termín, je nutné se řádně připravit – materiály pro stupně kyu najdete například zde.

Pásky se dělí na:

 • kyu - žákovské pásy (celkem 6 úrovní)
 • dan - mistrovské pásy (celkem 10 úrovní)

Podívejte se na rozlišení technických stupňů v judu do naší tabulky:

Pásky v judu - stupně, názvy a barvy
stupeň název barva pásu
6. kyu roko-kyú bílý
5. kyu go-kyú žlutý
4. kyu ši-kyú oranžový
3. kyu san-kyú zelený
2. kyu ni-kyú modrý
1. kyu ik-kyú hnědý
1. dan šo-dan černý
2. dan ni-dan černý
3. dan san-dan černý
4. dan jon-dan černý
5. dan go-dan černý
6. dan roku-dan černý nebo červeno-bílý
7. dan šiči-dan černý nebo červeno-bílý
8. dan hači-dan černý nebo červeno-bílý
9. dan ku-dan černý nebo červený
10. dan džú-dan černý nebo červený

Judo pravidla - co je ippon, chvaty, bodování, držení, názvosloví, znak

Pravidla juda jsou stejně jako u smíšených bojových umění MMA poměrně obsáhlá. Zápasníci vstupují na žíněnku (tatami) ve svých kimonech (pro rozeznání má jedne bílé a jeden modré), na níž je vyznačen prostor pro boj, ze kterého nesmí vyšlápnout. Pokud se tak stane, dostává judista trestný bod (shido/šido) – tyto napomenutí lze získat také za pasivitu (vyhýbání se boji) či za nesportovní chování. Za 3x shido následuje diskvalifikace zápasníka (hansoku-make).

Průběh zápasu v judu se dělí na 2 základní typy:

 • boj v postoji (nage-waza): důležitý je hlavně úchop kimona soupeře a používání technik rukou, nohou, boků a strhu
 • boj na zemi (ne-waza): používají se techniky držení, páčení, škrcení

V judu je cílem dostat soupeře na lopatky pomocí některé z mnoha povolených technik. Ty se bodují dvěma stupni:

 • ippon: provedení hození soupeře z postoje je dostatečně razantní s jasným dopadem na lopatky - po uznaném ipponu končí zápas; ippon následuje také tehdy, pokud zápasník shodí soupeře na záda a "udrží", "upáčí" nebo "uškrtí" jej v této pozici na zemi po dobu alespoň 20 vteřin
 • wazari: nedostatečné provedení techniky hodu soupeře z postoje na záda, wazari následuje také tehdy, pokud zápasník shodí soupeře na záda a "udrží", "upáčí" nebo "uškrtí" jej v této pozici na zemi po dobu alespoň 10 vteřin; 2x uznané wazari znamená ippon a konec zápasu

Jestliže mají soupeři stejný počet bodů na konci zápasu, následuje tz.v Golden score – kdo první získá bod, vyhrává. Zápas zde může ukončit také po třetím napomínání (shido/šido).

sipka Pro kompletní pravidla juda se všemi chvaty i názvoslovím klikněte zde

Judo zápasy, závody - Lukáš Krpálek a účast na LOH, ME, MS a Grandslamech

Vzhledem k velké popularitě juda, které má ve velké míře na svědomí olympijský vítěz a několikanásobný mistr světa Lukáš Krpálek, se po celém Česku koná spoustu turnajů a závodů jak pro děti a mladší zápasníky, tak také pro dospělé judisty. Aktuální kalendář turnajů a závodů v Česku najdete například zde.

Co se týká světových turnajů, na kterých můžeme pravidelně vídat i Lukáše Krpálka, známé jsou samozřejmě Grandslamové turnaje v judu a nižší Judo Grand Prix, na kterých se vždy objevují stovky judistů z celého světa.

Vrcholem evropských judistů je každoroční Mistrovství Evropy v judu, světoví zápasníci se pak utkávají na Mistrovství světa v judu, které se rovněž koná každý rok s výjimkou let, kdy jsou na programu Letní olympijské hry.

Jak už totiž bylo řečeno výše, Judo je součástí Letní olympiády, a to už od roku 1964.

Judo hry - David Douillet judo, 3D Judo Fighting a PC hry k olympiádě

Her na PC nebo konzole, týkajících se juda, je bohužel jako šafránu, v tomto ohledu je na tom určitě lépe MMA i boxerské zápasy. Přesto se několik titulů najde, nepočítejte však s nějak převratnou kvalitou:

 • David Douillet Judo - hra z roku 2006
 • 3D Judo Fighting - starší hra, ale pravidelně aktualizována
 • Judo je součástí her, týkajících se olympijských her (Beijing 2008, London 2012, Tokyo 2020...)

IJF - Mezinárodní judistická federace, EJU a Český svaz juda (ČSJu)

Hlavní řídicí organizací juda je IJF, neboli Mezinárodní judistická federace. Sídlí ve švýcarském Lausanne a pořádá hlavně Mistrovství světa a turnaje Grand Slam a Grand Prix.

IJF spolupracuje také s Kodokan Judo – tradiční Kodokan se však snaží držet svých starých tradic a vést judo hlavně jako bojové umění (sebeobranu), zatímco IJF popularizuje tento sport ve světě a vede jej spíše "hravějším" sportovním směrem.

Pod IJF spadají také různé kontinentální unie, jako je třeba Evropská judistická unie (EJU). Součástí EJU a tím pádem i IJF je také Český svaz juda (ČSJu), který vznikl v roce 1993.

Využij skvělý bonus pro nové sázkaře

Zaregistruj se v online sázkové kanceláři Tipsport nyní

TIPSPORT - získej bonus až 50 000 Kč + 300 Kč

Zaregistruj se online u Tipsportu a zapoj se do komunity sázkařů. Získej bonus 300 Kč zdarma a navíc bonus ke vkladu až 50 000 Kč.

KLIKNI ZDE a vsaď si u Tipsportu

Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.